Μόνος πέμπτος ο Παναθηναϊκός

Την 13η νίκη σε 22 αγώνες πέτυχε ο Παναθηναϊκός, που επικράτησε της Μπάμπεργκ με 81-72 και πλέον βρίσκεται στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας, εκμεταλλευόμενος και την ήττα της Μπασκόνια στο Τελ Αβίβ. Διαγωνισμό τριπόντων θύμισε ο αγώνας με τους «πράσινους» να έχουν 12/27 και τους Γερμανούς 10/25!

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ οι Σίνγκλετον με 17 πόντους, Μπουρούσης και Φελντέιν με 16 ενώ 15 πρόσθεσε ο Τζέιμς. Για τους Γερμανούς ο Τάις πάλευε μόνος

με (18π.) ενώ ο Νίκος Ζήσης παρά τον τραυματισμό του πέτυχε 10 πόντους, έχοντας 1 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Το φιλμ του αγώνα

Βασικοί για τους «πράσινους» ξεκίνησαν οι Καλάθης, Φελντέιν, Τζεντίλε, Σίνγκλετον και Γκάμπριελ ενώ για τους Γερμανούς οι Ζήσης, Κοζέρ,Μέλι, Μίλερ και Ραντόσεβιτς.

Νωθρό ξεκίνημα για τον Παναθηναϊκό που αναγκάστηκε να κυνηγήσει το σκορ. Στα πρώτα τρεισήμισι λεπτά η Μπάμπεργκ προηγήθηκε 11-3, με τον Ραντόσεβιτς να φτάνει κιόλας στους 6 πόντους. Το τάιμ άουτ του Πασκουάλ έπιασε τόπο με τους παίκτες του να τρέχουν ένα 7-2 για να μειώσουν στο καλάθι, ύστερα από ανενόχλητο τρίποντο του Σίνγκλετον (10-13). Ο Φελντέιν στην συνέχεια ισοφάρισε για το «τριφύλλι» , μετά το κρεσέντο του Μίλερ (16-16). Το πρώτο προβάδισμα για τον Παναθηναϊκό ήρθε με το τρίποντο του Σίνγκλετον για το 19-16. Είχε έρθει η σειρά του Μπουρούση να μπει στο παιχνίδι ενώ ο Παππάς σημείωσε τον πρώτο πόντο του με βολή. Η πρώτη περίοδος τελείωσε με 27-19 για την ελληνική ομάδα.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με γκολ-φάουλ του Παππά (30-19) αλλά ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να κρατήσει την υπέρ του διαφορά. Ζήσης και Χέκμαν ευστόχησαν από τα 6.75 και με γενικό σερί 3-11 η Μπάμπεργκ έφτασε σε απόσταση ενός σουτ (32-30). Στο ενδιάμεσο ο Ζήσης πήγε στον πάγκο καθώς τραυματίστηκε στο σαγόνι μετά από σύγκρουση με τον Καλάθη. Η ισοφάριση ήρθε από τον Κοζέρ που πέρασε ανάμεσα στους ψηλούς του Παναθηναϊκού. Οι Γερμανοί που στηρίζονται πολύ στα τρίποντα πέτυχαν άλλο ένα (5/11), με τον Χέκμαν για το προσπέρασμα (32-35), δυόμισι λεπτά πριν τελειώσει το ημίχρονο. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Μπάμπεργκ να εκδηλώνει υποδειγματικά την τελευταία της επίθεση με τον Τάις να σκοράρει για το 42-41.

Ο Μπουρούσης πάλεψε στην ρακέτα των φιλοξενούμενων και ευστόχησε για το 44-41. Με τρίποντο του πρώτου σκόρερ του, Σίνγκλετον (14π.) ο Παναθηναϊκός πήγε στο +6 (47-41) αλλά ο Κοζέρ απάντησε άμεσα με δικό του τρίποντο για το 47-44. Καλάθι-φάουλ του Καρδιτσιώτη σέντερ και τρίποντο του Φελντέιν έδωσαν αέρα 9 πόντους στους «πράσινους», με τον Στρέλνιεκς να μειώνει και πάλι για τους Γερμανούς (53-47). Βομβαρδισμός από τα 6.75 για τις δύο ομάδες με τον Παναθηναϊκό να έχει 9/20 και την Μπάμπεργκ 7/15. Το σκορ στα 3’ και 19’’ ήταν 56-51 ενώ να τονίσουμε πως ο Ζήσης είχε πάει στα αποδυτήρια, αφού η αιμορραγία στο σαγόνι του δεν είχε σταματήσει. Τέσσερις παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων για το «τριφύλλι», Σίνγκλετον (14), Φελντέιν (16), Τζέιμς (11) και Μπουρούσης (16). Σκορ τρίτης περιόδου 62-54.

Δεν σταματούσε πουθενά ο Σίνγκλετον που με τρίποντο έστειλε τον Παναθηναϊκό στο +11 (65-54). Επτά λεπτά για το τέλος και ο Τάις μείωσε στους τέσσερις (65-61), βάζοντας και πάλι την Μπάμπεργκ στο παιχνίδι. Ο Γκάμπριελ έδωσε ανάσα στους «πράσινους» για το 68-61 ενώ ο Τζέιμς με ωραία προσπάθεια, ευστόχησε σε λέι απ, πήρε το φάουλ αλλά έχασε την βολή (70-61). Με 4’ και 37’’ για την λήξη του αγώνα ο Τάις ευστόχησε, φέρνοντας στο -6 τους Γερμανούς. Ο Τζέιμς ήταν και πάλι εκεί όμως , με νέο γκολ φάουλ για το 73-64. Το τελικό σκορ διαμόρφωσαν οι Μίλερ και Παππάς, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει το ροζ φύλλο με 81-72.

Δεκάλεπτα: 27-19, 42-41, 62-54, 81-72.

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 17(4), Νίκολς, Ρίβερς 4, Τζέιμς 15 (2), Παππάς 8, Φελντέιν 16(4), Γκάμπριελ 5(1), Τζεντίλε, Μπουρούσης 16(1), Καλάθης.

Μπάμπεργκ (Τρινκιέρι): Κοζέρ 5(1), Μέλι 2, Ζήσης 10(2), Τάις 18(3), Λο 2, Στρέλνιεκς 5(1), Βερεμέενκο 2, Μίλερ 11 (1), ΜακΝιλ, Χέκμαν 6(2), Ραντόσεβιτς 11.