Επιθετικό show με «100αρα» για ΤΣΣΚΑ!

Μία σχετικά άνετη νίκη πήρε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Δημήτρη Ιτούδη απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα του Ντέγιαν Ράντονιτς με 102-80. Οι γηπεδούχοι από την αρχή μέχρι το τέλος του αγώνα ήταν εξαιρετικοί στην επίθεση και με ένα υψηλό ποσοστό στα τρίποντα (59%) κατάφεραν και πήραν ένα ακόμα ροζ φύλλο αγώνα. Πλέον οι Ρώσοι είναι δεύτεροι στην βαθμολογία με ρεκόρ 16-6, ενώ οι Σέρβοι έχουν 12-10.

Κορυφαίοι για τους Μοσχοβίτες ήταν ο Ντε Κολό με 25 πόντους, 6 ασίστ

αλλά και 7 λάθη, ο Κουρμπάνοφ με 18 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Τεόντοσιτς με 16 πόντους και 4 ασίστ. Από τον Αστέρα που έπαιζε χωρίς τον Γιόβιτς, ξεχώρισε ο Μίτροβιτς που άγγιξε το double double με 16 πόντους και 9 ασίστ.

Το φιλμ

Ισορροπημένο ήταν το ματς στο ξεκίνημα του με τον Ερυθρό απλά να προηγείται με 3-8 (στο 2') και 6-9 (στο 3') με τον Μίτροβιτς να έχει μοιράσει ήδη 3 ασίστ. Ο αγώνας είχε εξαιρετικό ρυθμό και η ΤΣΣΚΑ να κατάφερε να προσπεράσει δύο φορές τους Σέρβους στο σκορ με 12-11 και 16-13 (στο 5') με τον Ντε Κολό να έχει 7 πόντους. Το σκορ συνέχισε να είναι υψηλό και στο 7ο λεπτό οι γηπεδούχοι κρατούσαν το ελάχιστο προβάδισμα με 23-22 σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι μέχρι στιγμής. Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη πήραν ακόμα πιο πολύ «φωτιά» και με ένα σερί 10-4 έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +7 (33-26).

Στην δεύτερη περίοδο όπως ήταν λογικό ο ρυθμός του ματς έπεσε ειδικά στην αρχή, με την ΤΣΣΚΑ όμως να κρατάει μία καλή διαφορά 6 πόντων (38-32 στο 13'). Το σκορ είχε χαμηλώσει πλέον με τον Ερυθρό να παραμένει σε απόσταση «αναπνοής» από τους Ρώσους με το σκορ να είναι 44-39 (στο 16') και τον Ουόλτερς να έχει 7 πόντους. Με ένα μικρό σερί 7-2 οι γηπεδούχοι έστειλαν για πρώτη φορά την διαφορά στον αγώνα στο +12 (53-41 στο 18') και τον Κουρμπάνοφ να φτάνει τους 12 πόντους παίζοντας ρόλο «κλειδί» στο παιχνίδι των Ρώσων. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με 58-46 και την ΤΣΣΚΑ να είναι το μεγάλο φαβορί για την νίκη λόγω της διαφοράς, αλλά και της μεγαλύτερης ποιότητας.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς να μπαίνουν δυναμικά στο παρκέ και να τρέχουν ένα σερί 10-4 μειώνοντας το σκορ σε 62-56 (στο 23'). Οι γηπεδούχοι όμως απάντησαν με ένα δικό τους σερί 9-0 και πήραν την μεγαλύτερη τους διαφορά στον αγώνα με 15 πόντους (71-56 στο 25') ουσιαστικά «κλειδώνοντας» την νίκη από νωρίς. 3 λεπτά πριν το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου η ΤΣΣΚΑ κρατούσε την διαφορά των 15 πόντων (74-59), ενώ η τρίτη περίοδος έληξε με 77-64.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς άρχισε με τους Πρωταθλητές Ευρώπης να στέλνουν την διαφορά για πρώτη φορά στο +16 (83-67) και όλα είχαν τελειώσει όσο αναφορά τον νικητή του αγώνα καθώς έμεναν λιγότερα από 7 λεπτά για το τέλος. Στο 35ο λεπτό η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 20 πόντους (88-67) με τρίποντο του Τεόντοσιτς (16π.) και πλέον όλοι περίμεναν την λήξη. 3 λεπτά πριν την λήξη η διαφορά είχε παγιωθεί πάνω από το +20 (94-72), ενώ το τελικό σκορ βρήκε την ΤΣΣΚΑ να πανηγυρίζει την νίκη με 102-80.

Τα δεκάλεπτα: 33-26, 58-46, 77-64, 102-80

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Ντε Κολό 25(2), Κουλάγκιν, Τεόντοσιτς 16(3), Όγκουστιν 2, Φρίτζον 7, Τζάκσον 4, Αντόνοφ 9(3), Βορόντσεβιτς 6(2), Χίγκινς 7(1), Χριάπα 4, Κουρμπάνοφ 18(2), Χάινς 4

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Ουόλτερς 7, Τόμπσον 4, Ντάνγκουμπιτς, Μίτροβιτς 16(1), Λάζιτς 7(1), Ντόμπριτς 5(1), Σιμόνοβιτς 10(2), Ρακίσεβιτς, Τζένκινς 12(2), Γκούντουριτς 3, Κούζμιτς 10, Μπιέλιτσα 6(1)