Ανατροπή... φαντασίας και πρόκρισης για Εφές

Η Εφές πέτυχε μια απίστευτη ανατροπή αφού έχανε και με 19 πόντους στην έδρα της από το Μιλάνο, όμως, τελικά νίκησε με 90-86, έφτασε τις 11 νίκες και παρέμεινε σε έσεις πρόκρισης, αφήνοντας τους Ιταλούς στις 7, ουσιαστικά χωρίς ελπίδες και μόνο με τις εντυπώσεις της προσπάθειας και ενός εκπληκτικού πρώτου ημιχρόνου στον σημερινό αγώνα.

Ενα σπάνιο μπασκετικό θέαμα πρόσφερε το Μιλάνο στα πρώτα 17 λεπτά του αγώνα και θύμιζε ομάδα που αν δεν ήξερες την βαθμολογική της κατάσταση, σίγουρα έβαζες στα φαβορί για την κατάκτηση της Ευρωλίγκας.
Χτυπώντας αρχικά

μέσα στη ρακέτα, όπου έφτανε... χωρίς ενόχληση, πιέζοντας στην άμυνα και τρέχοντας, προηγήθηκε με 10-0 στο 2' και άρον άρον ο Περάσοβιτς πήρε τάιμ άουτ για επανεκκίνηση. Μάταια όμως.

Μπορεί η Εφές να μείωσε σε 5-10, αλλά στ 6' το Μιλάνο έχοντας τρέξι δεύτερο σερί 11-0 αυτή τη φορά ήταν στο 5-21, με τον Σάντερς να έχει αυξήσεις τις επιλογές της επίθεσης, δίνοντας και το μακρινό σουτ.
Ο Ερτέλ πήρε πάνω του την κατάσταση για την Εφές, έδωσε λίγο ρυθμό και κάποιες επιθετικές λύσεις, όμως, το 15-27 της περιόδου ήταν και... άδικο ια τους Ιταλούς που μπήκαν με την ίδια όρεξη και στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Με τον Ντράγκιτς να αναλαμβάνει δράση, την άμυνα να παραμένει άκρως αποτελεσματική αφήνοντας τους Τούρκους με τη μπάλα... στα χέρια και με έναν φρενήρη επιθετικό ρυθμό, το Μιλάνο στο 15'30'' άγγιξε τους 20 πόντους διαφοράς με το 27-46.
Μόνο μέσω της άμυνας είχε ελπίδες η Εφές να παραμένει στο ματς και αυτό το κατάλαβαν οι παίκτες με τις φωνές του Περάσοβιτς. Μόλις πίεσαν έβαλαν προβλήματα στον αντίπαλο, μείωσαν σε 36-48 στο 18', με Ερτέλ και Γκρέιντζερ να είναι οι πρωταγωνιστές και το 40-54 του ημιχρόνου έδειχνε μεν όσα είχαν διαδραματιστεί, άφηνε δε ελπίδες επιστροφής στην Εφές.

Η Εφές μπήκε αποφασισμένη στο δεύτερο ημίχρονο και στο 22'30'' η διαφορά έπεσε σε μονοψήφια τιμή, 50-59, με τον Γκρέιντζερ να παραμένει ο επιθετικός πρωταγωνιστής και την επιθετική άμυνα να έχει απορρυθμίσει τους Ιταλούς.

Το 53-66 στο 25' ήταν μια αντίδραση με στήριγμα τον Μάτσβαν, όμως, ο Χάνεϊκατ μπήκε... καυτός από τον πάγκο και με δύο συνεχόμενα τρίποντα έφερε την Εφές στο -7, 59-66 στο 26'. Οι Τούρκοι είχαν βρει στόχο και από το τρίποντο, όπου ήταν.. απελπιστικοί στο πρώτο ημίχρονο και σταθεροποιούσαν πλέον την διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους, δείχνοντας έτοιμοι για την τελιή αντεπίθεση. Το 67-72 στο 29' ήταν σαφής ένδειξη απειλής και είχε ξεσηκώσει για τα καλά τον κόσμο, το 69-74 του δεκαλέπτου προμήνυε μεγάλο ντέρμπι στην τελική ευθεία.

Στο 31' το ματς ήρθε σε απόλυτη ισορροπία. Με σερί 5-0 οι Τούρκοι και με τρίποντο του Μπαλμπάι ο οποίος ήταν εκ των μεγάλων πρωταγωνιστών της ανατροπής με δουλειά σε άμυνα κι επίθεση, ισοφάρισαν σε 74-74 και έδειχναν να έχουν την ψυχολογία του αγώνα με το μέρος τους. Η πράξη όμως έδειξε άλλα. Το Μιλάνο βρήκε τα αποθέματα και έκανε σερί 7-0 μέχρι το 34' και πήρε εκ νέου προβάδισμα με 81-74 "παγώνοντας" το γήπεδο και κάνοντας το ματς... ροντέο. Γρήγορες και συχνά εκτός λογικής εκατέρωθεν επιθέσεις, με τους Ιταλούς να βιάζονται να "τελιεώσουν" το ματς αλλά να βλέπουν την Εφές να πλησιάζει εκ νέου σε 82-85 στο 37'30'' και με γκολ - φάουλ του Ερτέλ να ισοφαρίζει σε 85-85 στο 38'15''.

Στο 39' οι Τούρκοι προσπέρασαν με 87-85, με σερί 7-0 και με 3λεπτά... άθικτο το καλάθι τους. Μια τρομερή τάπα του Χάνεϊκατ στον Σάντερ στα 12'' πριν τη λήξη ήταν η καθοριστική φάση. Ακολούθησαν βολές του Γκρέιντζερ, με εύστοχη μόνο τη δεύτερη για το 88-85, σκορ που κρατούσε εντός αγώνα το Μιλάνο. Ο Γκρέιντζερ έκανε το λογικό φάουλ στον Καλνιέτις μετά την επεναφορά στα 7,5'' για να αποφύγει το τρίποντο, ο Λιθουανός ευστόχησε μόνο στην πρώτη, χάνοντας όχι εσκεμμένα τη δεύτερη και με το 88-86 ο Σάντερς πήρε μεν επιθετικό ριμπάουντ, αλλά πάτησε την τελική γραμμή. Ο Ερτέλ πήγε στις βολές, έκανε το 90-86 στα 3,4'' και έβαλε τέλος στο ματς.

ΕΦΕΣ (Περάσοβιτς): Τόμας 8(2), Χάνεϊκατ 16(2), Μπαλμπάι 9(1), Μπράουν 9(1), Οσμάν 7(1), Γκρέιντζερ 12(2), Ερτέλ 17(2), Πολ, Ντάνστον 1, Κερκ 11

ΜΙΛΑΝΟ (Ρέπεσα): ΜακΛιν 11(1), Φοτντέκιο, Χίκμαν 9(1), Καλινέτις 15(2), Ραντούλιτσα 11, Ντράγκιτς 10(2), Μάτσβαν 6, Πάσκολο 2, Τσιντσιαρίνι, Σάντερμ 18(2), Σιμόν 4

ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΜΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ.