Με το γκάζι πατημένο

Ενα τρομερό ξέσπασμα των ΗΠΑ στο τρίτο δεκάλεπτο, ήταν αρκετό για να τους εξασφαλίσει τη νίκη απέναντι στην Αργεντινή με 126-97. Οι σταρ του ΝΒΑ πάτησαν γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και με επί μέρους σκορ 42-17 στο τρίτο δεκάλεπτο "καθάρισαν" την υπόθεση νίκη. Να σημειώσουμε ότι στο παιχνίδι υπήρχε και ελληνική συμμετοχή, καθώς πρώτος διαιτητής

ήταν ο Χρήστος Χριστοδούλου.

Με τις καλύτερες προϋποθέσεις ξεκίνησε η αναμέτρηση δύο ομάδων που θεωρούνται από τις καλύτερες στον κόσμο και το απέδειξαν. Γρήγορος ρυθμός, όμορφο μπάσκετ, εναλλαγές στο σκορ, ήταν τα συστατικά που συνέθεταν τον αγώνα. Αλλωστε αυτό μαρτυρά και το 34-32 υπέρ των Αμερικανών της πρώτης περιόδου.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν σε αυτό τον ρυθμό, δείχνοντας μάλιστα ιδιαίτερη προτίμηση και στο τρίποντο, το οποίο δεν τους πρόδωσε, αφού σούταραν και οι δύο πάνω από 40% στο ημίχρονο (47% η Αργεντινή, 41% οι ΗΠΑ). Οι εναλαγές στο σκορ συνεχίστηκαν και η ανάπαυλα βρήκε τους σταρ του ΝΒΑ να προηγούνται με την ελάχιστη δυνατή διαφορά (60-59).

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα δεν ήταν η ίδια. Η Αργεντινή αναλώθηκε σε λάθη και κακές επιθέσεις και οι Αμερικανοί βρήκαν τους διαδρόμους προς το αντίπαλο καλάθι ανεβάζοντας τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (79-66 στο 25'). Το προβάδισμα τους έφτασε μέχρι και τους 17 πόντους (85-68), και συνέχισαν έτσι μέχρι το τελός του τρίτου δεκαλέπτου (102-76) με τον εκπληκτικό Ντουράντ να τους οδηγεί, εξασφαλίζοντας ουσιαστικά τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 32-34, 59-60, 76-102, 97-126.
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ (Λαμάς): Σκόλα 11, Τζινόμπιλι 16 (1), Μάτα 4, Καμπάτσο 8 (2), Γκουτιέρεζ Ζ. 12, , Ντελφίνο 13 (2), Λέιβα, Γκουτιέρεζ Λ. 11 (3), Νοτσιόνι 12 (2), Γιασέν 8, Κάμεριχς 2.
ΗΠΑ (Σιζέφσκι): Τσάντλερ 3, Ντουράντ 28 (8), Τζέιμς 18 (1), Ουέστμπρουκ 4, Ουίλιαμς 5 (1), Ιγκουοντάλα 13 (1), Μπράιαντ 11 (1), Λαβ 13 (1), Χάρντεν 7 (1), Πολ 17 (5), Ντέιβις 2, Αντονι 5 (1).