Ολυμπιακοί αγώνες | Ανδρες: Το πανόραμα της 5ης ημέρας

Η φάση των Ομίλων του Ολυμπιακού Τουρνουά ολοκληρώθηκε και πλέον η δράση μεταφέρεται στα προημιτελικά. Εκεί, όπου, οι ΗΠΑ θα αντιμετωπίσουν την Αυστραλία, η Γαλλία την Ισπανία, η Ρωσία την Λιθουανία και η Βραζιλία την Αργεντινή.

Στον πρώτο χρονικά

αγώνα της Δευτέρας (6/8) η Αυστραλία δια χειρός Πάτι Μιλς επικράτησε της Ρωσίας με 82-80, ενώ η Μ. Βρετανία κια κόντρα στην Κίνα αποχαιρέτισε με νίκη το Τουρνουά. Η Βραζιλία με επιμέρους σκορ 31-16 στο τελευταίο δεκάλεπτο επικράτησε της Ισπανίας με 88-82 ενώ η Γαλλία έκαμψε την αντίσταση της Αργεντινής με 79-73. Η Αργεντινή προέβαλε αντίσταση στις ΗΠΑ μόνο για ένα ημίχρονο, καθώς στα δύο τελευταία δεκάλεπτα η Team USA έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ κι έφτασε άνετα στη νίκη.