«Μάγεψαν» οι Έλληνες...τρομερός Ρόουζ στο Όκλαντ (vid's)

Την τρίτη τους νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια απέναντι στους Χιτ πέτυχαν οι Μπακς οι οποίοι επικράτησαν με 109-102 μέσα στο Μαϊάμι. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, έχοντας μάθει τα νέα για την επίσημη παρουσία του στο All Star Game, και στον διαγωνισμό των καρφωμάτων «πέταγε» κυριολεκτικά στο παρκέ, έχοντας 13 πόντους με 5/6 βολές, 4/6 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κόψιμο και 1 λάθος σε σχεδόν 40 λεπτά συμμετοχής.

Εκτός από τον Έλληνα διεθνή γκαρντ/φόργουορντ ο Μπράντον Νάιτ είχε 17 πόντους με τους Μπακς να έχουν 9/16 τρίποντα. Για το Μαϊάμι, ο Κρις Μπος είχε 26 πόντους (10/19 σουτ), ο Μάριο Τσάλμερς 21 πόντους ενώ μια ακόμα εξαιρετική εμφάνιση πρόσθεσε στο παλμαρέ του ο Χασάν Ουάιτσαιντ με 16 πόντους με 16 ριμπάουντ. Αντίθετα, τραυματίας αποχώρησε από το παρκέ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Ντουέιν Ουέιντ.

Σπουδαίας σημασίας νίκη πήραν οι Γκρίζλις μέσα στο Ντάλας από τους Μάβερικς με 109-90, σε ένα παιχνίδι που αγωνίστηκαν χωρίς τους Μάικ Κόνλει και Τόνι Άλεν και έφτασαν τις 8 νίκες στα τελευταία τους 9 παιχνίδια. Έτσι, παρότι οι «Αρκούδες» έχασαν θεωρητικά την δύναμη τους στην περιφερειακή γραμμή, είχαν 10/21 τρίποντα, με τον Νικ Καλάθη να κάνει την καλύτερη του φετινή εμφάνιση με 13 πόντους (3/4 βολές, 4/8 σουτ, 5 ριμπ., 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος) σε λίγο περισσότερο από 27 λεπτά, βοηθώντας τα μέγιστα την ομάδα του. Πολύ καλή παρουσία είχε και ο Κώστας Κουφός με 9 πόντους (3/4 βολές, 3/7 σουτ, 6 ριμπ., 1 ασίστ, 1 λάθος σε 20 λεπτά), ενώ κορυφαίος ήταν ο Ζακ Ράντολφ με 22 πόντους και 10 ριμπάουντ (10/15 σουτ). Για τους Μαβς, που έφτασαν τις 3 διαδοχικές ήττες, από 19 πόντους είχαν οι Τσάντλερ Πάρσονς (7/11 σουτ) και Μοντα Έλις.

Πολύ μεγάλο παιχνίδι έγινε στην Oracle Arena με τους Μπουλς να δείχνουν χαρακτήρα και να πετυχαίνουν μια πολύ μεγάλη νίκη μέσα στο Όκλαντ απέναντι στους πρωτοπόρους του NBA, Ουόριορς με 113-111 στην παράταση. «Δράστης» ήταν ο Ντέρεκ Ρόουζ, ο οποίος με μακρινό τζαμπ σουτ, μπροστά στον Κλέι Τόμπσον στα 7'', έδωσε τη νίκη στους «Ταύρους», με τον Τόμπσον να αστοχεί στον φινάλε. Το παιχνίδι ξεκίνησε με το Γκόλντεν Στέιτ να προηγείται με 19-12 και 56-51 στο ημίχρονο, με τον Κλέι Τόμπσον να έχει 20 πόντους στο πρώτο μισό του αγώνα, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 30 πόντους (13/27 σουτ, 10 ριμπ.) . Στην επανάληψη μια φαντεζί ασίστ του Στέφεν Κάρι (είχε 9 ασίστ, 21 π. με 9/23 σουτ) στον Ντέιβιν Λι (24 π., 9 ριμπ.) να φέρει τους γηπεδούχους στο +9 (88-79), με τον Πάου Γκασόλ να μειώνει σε 99-98, και τον Κιρκ Χάινριχ με το μοναδικό του τρίποντο στον αγώνα (5 π., 1/6 τριπ) να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του με 105-107 στα 15,8'' μετά από ασίστ του Ρόουζ (ήταν η πρώτη ασίστ του στο παιχνίδι). Στην τελευταία επίθεση ο Αντρέ Ιγκουοντάλα αστόχησε σε τρίποντο, με τον Ντρέιμοντ Γκριν (10 π., 9 ριμπ.), με διπλό φόλοου να ισοφαρίζει σε 107-107, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση, όπου καθάρισε τη νίκη ο Ντέρεκ Ρόουζ (30 π., 13/33 σουτ, 1 ασίστ, 11 λάθη). Θετικοί ήταν και οι Πάου Γκασόλ (16 ριμπ.) και Γιοακίμ Νοά (15 ριμπ.) με double double και 18 πόντους ο καθένας.

Τα αποτελέσματα:

Ιντιάνα - Τορόντο 91-104Ντιτρόιτ - Κλίβελαντ 95-103Μαϊάμι - Μιλγουόκι 102-109
Ντάλας - Μέμφις 90-109Γκόλντεν Στέιτ - Σικάγο 111-113 (παρ.), 107-107 (κ.αγ)Λ.Α Λέικερς - Ουάσινγκτον 92-98