Κύπελλο ΕΣΚΑ: Μεγάλη νίκη του Διαγόρα

Ολοκληρώθηκε ο αγώνας μεταξύ Διαγόρα και Τρίτων με τους γηπεδούχους να παίρνουν την νίκη με σκορ 84-77 για την πρώτη αγωνιστική του Κυπέλλου Ανδρών.

Με το ξεκίνημα του αγώνα οι φιλοξενούμενοι πήραν τα του ηνία παιχνιδιού με το σκορ της πρώτης περιόδου να τους φέρει 4 μόλις πόντους μπροστά(15-19). Στο δεύτερο δεκάλεπτο έδειξαν οι γηπεδούχοι ότι έχουν ξυπνήσει έπειτα το αρχικό κακό ξεκίνημα, με την λήξη του ημιχρόνου να βρίσκονται με δύο πόντους μπροστά στο σκορ(35-33). Στο δεύτερο μέρος φάνηκε ότι θα πηγαίναν

πόντο-πόντο μέχρι το τέλος με τις δύο ομάδες να ''βομβαρδίζουν'' από την περιφέρεια και με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει με την ομάδα των Τρίτων να έχουν πάρει το προβάδισμα(50-53). Τελικά αυτό που όλοι έβλεπαν έγινε καθώς οδηγήθηκαν σε παράταση(73-73 κ.δ.) με την ομάδα του Διαγόρα να παίρνει μια μεγάλη νίκη με σκορ 84-77.