Κινδύνεψε, αλλά νίκησε η Μπασκόνια

Με όπλο την πολύ καλή εμφάνιση του πρώτου δεκαλέπτου, η Μπασκόνια έκαμψε την αντίσταση της Γαλατάσαραϊ με 69-62, επιστρέφοντας στις νίκες μετά τη συντριβή από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Οι Βάσκοι προηγήθηκαν με 22-9 στο τέλος της πρώτης περιόδου και με +15 στις αρχές της δεύτερης, όμως λίγο έλειψε να υποστούν -βάσει της εξέλιξης- ήττα-σοκ, καθώς επέτρεψαν στη Γαλατά να διεκδικήσει εκ νέου τη νίκη.

Το φιλμ

Στα πρώτα λεπτά, οι δύο ομάδες

συμβάδιζαν στο σκορ (4-4, 6:39''), στη συνέχεια όμως η Μπασκόνια βρήκε ρυθμό και ξέφυγε με 9-4, ενώ λίγο αργότερα ανέβασε τη διαφορά στο +10 (18-8, 1:59''). Η Γαλατά ήταν ανήμπορη να αντιδράσει κι έτσι η πρώτη περίοδος έληξε 22-9 υπέρ των γηπεδούχων (10').

Στη δεύτερη περίοδο, η Μπασκόνια αύξησε το προβάδισμά της (26-11, 7:35''), όμως η Γαλατάσαραϊ με πρωταγωνιστή τον Πλάις, αλλά και τους Ντίμπλερ και Γκιουλέρ να ευστοχούν σε μεγάλα σουτ, κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, πλησιάζοντας στους τέσσερις (36-32, 20').

Συνεχίζοντας από εκεί που σταμάτησε, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν απάντησε στο καλάθι του Μπαρνιάνι (38-32) με 8-0 σερί, περνώντας μπροστά στο σκορ μετά από την αρχή του αγώνα (38-40, 7:24''). Σ' εκείνο το σημείο, οι Βάσκοι αφυπνίστηκαν και ξέφυγαν εκ νέου με 54-46, με τον Τόμπσον να μειώνει στους έξι για τη Γαλατά στο τέλος του δεκαλέπτου (54-48, 30').

Στην τέταρτη περίοδο η Μπασκόνια διατηρούσε με άνεση ένα προβάδισμα πέντε-έξι πόντων, ενώ με 4-0 σερί ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (62-52) 6' πριν το τέλος. Από εκεί και μετά η Γαλατά επιχείρησε την ύστατη προσπάθεια για την ανατροπή, μειώνοντας στους τρεις (65-62), 1:16'' πριν το τέλος, όμως ο Μπομπουά με δίποντο στα 55'' πριν τη λήξη έκανε το 67-62, "σφραγίζοντας" ουσιαστικά τη νίκη των Βάσκων.

Τα δεκάλεπτα: 22-9, 36-32, 54-48, 69-62

Μπασκόνια (Αλόνσο): Λάρκιν 7, Μπαρνιάνι 9, Βόιτμαν 13, Χάνγκα 5, Σεντέρσκις, Μπομπουά 13 (2), Μπλάζιτς 8 (2), Ντιόπ 7, Τιγί 6, Σενγκέιλα 1, Μπάντινγκερ, Λουζ.
Γαλατάσαραϊ (Αταμάν): Πρέλτζιτς 3, Μίτσοφ 6, Τάιους, Τόμπσον 4, Σιλμπ 16 (2), Πλάις 16, Ντέι 2, Γκιουλέρ 8 (2), Ντίμπλερ 3 (1), Ντέντμον 4, Κοκσάλ.