Κερδίζουν και με άμυνα οι Ουόριορς...βήμα playoffs για Νετς (vid's)

Είναι το απόλυτο αφεντικό στο ΝΒΑ, και θέλησε σε ένα ακόμα παιχνίδι να το δείξει. Ο λόγος για τους Ουόριορς, ο οποίοι έδωσαν ένα πολύ σημαντικό crash test απέναντι στους Κλίπερς στο Staples Center, και κατάφεραν να επικρατήσουν με 110-106...χάρη στην άμυνα τους. Ναι καλά διαβάστε...οι «Πολεμιστές» παίζουν και άμυνα. Συγκεκριμένα, οι γηπεδούχοι με τον Μπλέικ Γκρίφιν σε μεγάλα κέφια (40 π., 12 ριμπ., 5 ασίστ, 3 κοψ.)

προηγήθηκαν λίγο πριν το τέλος της 1ης περιόδου με 30-16, ενώ ανέβασαν την διαφορά και το +17 (44-27) στα μέσα της 2ης περιόδου. Ωστόσο, οι Ουόριορς, με τον Κλέι Τόμπσον (25 π., 8 ριμπ.) να σκοράρει με συνέπεια ισοφάρισαν σε 94-94, με το σκορ να ανεβαίνει στο 100-103. Ο ΝτεΑντρέ Τζόρνταν (5 π., 15 ριμπ., 3 κοψ.) με 2/2 βολές!!! μείωσε σε 102-103, με τους Στέφεν Κάρι και Κλέι Τόμπσον με συνεχόμενες βολές να «καθαρίζουν» το παιχνίδι. Εκτός από τον Κλέι Τόμπσον, ο Στέφεν Κάρι είχε 27 πόντους με 4/6 τρίποντα, ενώ ο Ντέιβιντ Λι σκόραρε 17 πόντους μαζεύοντας 7 ριμπάουντ. Για τους Κλίπερς, εκτός από τον εξωπραγματικό Μπλέικ Γκρίφιν, ο Κρις Πολ είχε 27 πόντους με 9 ασίστ. Αξίζει να σημειωθεί ότι στην 4η περίοδο, οι Κλίπερς ευστόχησαν μόνο σε 3 σουτ (3/13).

Συνεχίζουν να εμφανίζονται αποφασισμένοι και πιο δυνατοί στην κρίσιμη περίοδο του πρωταθλήματος οι Νετς, οι οποίοι μετά τους Σέλτικς επικράτησαν και των Πέισερς με 111-106 και πλησιάζουν όλο και περισσότερο στην postseason, ανεβάζοντας το ρεκόρ στο 33-40, και απέχοντας μια νίκη από τους Χιτ που έχουν (34-40), αλλά και βλέποντας τους Σέλτικς (33-41), Πέισερς παρά την ήττα τους (32-42) και Σάρλοτ (31-42) να είναι αρκετά κοντά. Οι Νετς ξεκίνησαν πολύ καλύτερα το παιχνίδι όταν και προηγήθηκαν στο τέλος της 1ης περιόδου με 33-15, για να επανέλθουν οι Πέισερς, και με 39 πόντους στην 2η περίοδο να προσπεράσουν με 54-57, με τους CJ Ουότσον (13 π., 6 ριμπ., 6 ασίστ, 2 κλεψ.), Λουίς Σκόλα (13 π., 9 ριμπ.) και Νταμιάν Ρούντεζ (12 π.) να στήνουν το δικό τους πάρτι. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι δεν είχαν διάθεση για αστεία και έτσι προσπέρασαν με 97-85 στην 4η περίοδο, και παρά το γεγονός ότι η Ιντιάνα έτρεξε ένα σερί 6-15 και μείωσε σε 103-100, δεν μπόρεσε να αλλάξει την μοίρα της αναμέτρησης. Για τους γηπεδούχους, ο Μπρουκ Λόπεζ είχε 24 πόντους (11 ριμπ., 2 κοψ.) με τον Τζο Τζόνσον να σκοράρει 21 πόντους και τον Άλαν Άντερσον 20 πόντους. Για τους Πέισερς, αξεπέραστος ήταν ο Τζορτζ Χιλ με 28 πόντους (4/8 τριπ.).

Τα αποτελέσματα:

Μπρούκλιν - Ιντιάνα 111-106Ντιτρόιτ - Ατλάντα 105-95Μαϊάμι - Σαν Αντόνιο 81-95Λ.Α Κλίπερς - Γκόλντεν Στέιτ 106-110