Ιταλία: Συνεχίζει αήττητη η Μιλάνο, μεγάλη νίκη για Μπράμος και Βενέτσια (pics)

Το μεγαλύτερο μέρος της 7ης αγωνιστικής του Ιταλικού Πρωταθλήματος ολοκληρώθηκε με την αντίπαλο του Ολυμπιακού και του Παναθηναϊκού στην Ευρωλίγκα, Αρμάνι Μιλάνο να κερδίζει δύσκολα την Σάσαρι εντός έδρας με 86-77 και να παραμένει αήττητη, ενώ η Βενέτσια του Μάικ Μπράμος επέστρεψε στις νίκες απέναντι στην Πιστόια με 74-62.

Στο ματς των Μιλανέζων, οι γηπεδούχοι

με «όπλο» την επίθεση τους μπήκαν δυνατά στο ματς (24-20), αλλά λόγω της άμυνας τους δεν μπορούσαν να πάρουν μεγάλη διαφορά. Στη δεύτερη περίοδο μάλιστα η Σάσαρι έπαιξε καλύτερη άμυνα και μείωσε έστω και λίγο τη διαφορά και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 42-39. Η τρίτη περίοδος ήταν μία επιθετική ραψωδία των παικτών του Γιαν Ρέπεσα , αλλά και πάλι η άμυνας τους πρόδωσε (70-61) με αποτέλεσμα η Σάσαρι να μένει μέσα στο ματς. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν κακό και ειδικά οι επιθέσεις των δύο ομάδων ήταν λάθος με αποτέλεσμα η Αρμάνι να κερδίσει δύσκολα με 86-77.

Καλύτεροι για την Μιλάνο ήταν ο Ραντούλιτσα με 17 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Ντράγκιτς με 16 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Σιμόν με 12 πόντους και 8 ασίστ. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο πρώην «ερυθρόλευκος» Ντάριους-Τζόνσον Όντομ με 25 πόντους και 10/20 σουτ.

Το άλλο παιχνίδι με ελληνικό ενδιαφέρον ήταν αυτό της Βενέτσια. Οι φιλοξενούμενοι ήταν εξαιρετικοί στο πρώτο μέρος χάρη στην πολύ δυνατή τους άμυνα και την σωστή κυκλοφορία στην επίθεση. Το πρώτο ημίχρονο βρήκε την Πιστόια μπροστά με 28-37. Όμως στο δεύτερο μέρος ήταν σαν να εμφανίστηκαν δύο άλλες ομάδες στο παρκέ. Η Βενέτσια στην αρχή έπαιξε άμυνα σεμιναριακού επιπέδου και μείωσε σε 47-49 και στο τέταρτο δεκάλεπτο ξέσπασε επιθετικά, ενώ παράλληλα η άμυνα της συνέχισε να είναι εξαιρετική. Τελικά οι γηπεδούχοι νίκησαν με 74-62 κάνοντας μία μεγάλη ανατροπή.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Ετζίμ που έκανε double double με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Μάικ Μπράμος με 10 πόντους (4/10 σουτ), 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ. Από την Πιστόια διακρίθηκε ο Λομπάρντι με 15 πόντους.

Τα αποτελέσματα της ημέρας:

Αβελίνο-Ρέτζιο Εμίλια 81-86

Καντού-Καζέρτα 82-83

Κάπο ντ΄Ορλάνο-Κρεμόνα 79-76

Μπρίντεζι-Μπρέσια 83-91

Πέζαρο-Βαρέζε 83-87

L'@OlimpiaEA7Mi fa 7 su 7! Vittima la @dinamo_sassari, che nel posticipo domenicale cede il passo per 86-77!#TuttoUnAltroSport pic.twitter.com/eIsazl0zVy

— Lega Basket Serie A (@LegaBasketA) 13 Νοεμβρίου 2016

Successo per la @REYER1872 su la @PistoiaBasket! Al Taliercio il finale recita 74-62!#TuttoUnAltroSport pic.twitter.com/pJUyGLZbKh

La @PallVarese conquista i 2 punti nella trasferta contro la @VLPesaro! Gli uomini di Moretti si impongono per 87-83!#TuttoUnAltroSport pic.twitter.com/xuxPXaRRNl

L'@OrlandinaBasket supera la @VanoliCremona 79-76! Rimane ferma ai 2 punti in classifica la squadra di Pancotto!#TuttoUnAltroSport pic.twitter.com/TALG25q6V5