Γερμανία: Εντυπωσιακή η Μπάγερν, μεγάλο διπλό για Άλμπα (pics+vids)

Ολοκληρώθηκε η 9η αγωνιστική του Γερμανικού Πρωταθλήματος με τα ματς που ξεχώρισαν από το σημερινό πρόγραμμα να είναι η άνετη νίκη της Μπάγερν Μονάχου του Σάσα Τζόρτζεβιτς επί της Μπρεμερχάβεν με 103-78 και το μεγάλο διπλό της Άλμπα Βερολίνου στην έδρα της Λούντβιγκσμπουργκ με 79-73.

Στο παιχνίδι των Βαυαρών, οι παίκτες του Σάλε μπήκαν πολύ δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο και με καλή κυκλοφορία της μπάλας ξέφυγαν με 11 πόντους (24-13), αλλά στη δεύτερη περίοδο σταμάτησε να λειτουργεί η άμυνα τους με συνέπεια οι φιλοξενούμενοι να μειώσουν στους 8 πόντους και να πάνε στο ημίχρονο

με σκορ 45-37. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καθοριστικό για την Μπάγερν καθώς έκανε τα πάντα τέλεια στο παρκέ και αφού δέχθηκε μόλις 13 πόντους και σημείωσε 29 «εκτόξευσε» τη διαφορά στο +24 (74-50). Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και οι δύο ομάδες πρόσφεραν θέαμα στο κοινό.

Κορυφαίοι των γηπεδούχων ήταν ο Τζόνσον με 15 πόντους και ο Τζέντοβιτς με 12 πόντους και 8 ριμπάουντ. Από την Μπεμερχάβεν ξεχώρισε ο Σμότριτς με 15 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Στο άλλο ενδιαφέρον ματς της ημέρας, η Άλμπα μπήκε πολύ δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο και χάρη στην εξαιρετική της άμυνα πήρε προβάδισμα 9 πόντων (12-21). Η δεύτερη περίοδος ήταν κακή και για τις δύο ομάδες με αποτέλεσμα να πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 29-37. Με την έναρξη του δεύτερου μέρους οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλοί και με εξαιρετική επιθετική λειτουργία μείωσαν σε 54-55 κάνοντας ντέρμπι το ματς. Όμως στην τελευταία περίοδο η άμυνα τους δεν άντεξε και έτσι η Άλμπα πήρε ένα μεγάλο διπλό με 79-73.

Καλύτεροι των φιλοξενούμενων ήταν ο Γκίφεϊ με 18 πόντους και ο Ατσούρ με 16 πόντους και 4 ριμπάουντ. Από την Λούντβιγκσμπουργκ ξεχώρισε ο καταπληκτικός Κούλεϊ που έκανε double double με 20 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα:

Γκέιτνγκεν-Φρανκφούρτη 82-78 (στην παράταση)

Μπάγιερουθ-Όλντενμπουργκ 80-71

Βόννη-Μπραουνσβάιγκ 91-93

Der @fcb_basketball schlägt @Die_Eisbaeren mit 103:78! Nick Johnson wird bei seinem Heimdebüt mit 15 Punkten Topscorer. #easyCreditBBL pic.twitter.com/NPLl81Fabg

— easyCredit BBL (@easyCreditBBL) 13 Νοεμβρίου 2016

Dank Topscorer Niels Giffey (Career High 18 Punkte) gewinnt @albaberlin mit 79:73 bei den @MHP_RIESEN! #easyCreditBBL pic.twitter.com/G3xBmwcDCd

LIVE: Vladimir Lucic macht es artistisch! Die Bayern führen mit 24:13 nach dem ersten Viertel. #easyCreditBBL pic.twitter.com/X3136lqfpM

LIVE: Alley-Ooooop! Maxi Kleber lässt es nach dem Anspiel von Reggie Redding krachen! #easyCreditBBL pic.twitter.com/jxwL2boPnw