Επαγγελματική νίκη της Ζαλγκίρις στο Μιλάνο (vid)

Χάρη σε ένα ξέσπασμα στις αρχές της τέταρτης περιόδου, η Ζαλγκίρις Κάουνας έκαμψε την αντίσταση της Αρμάνι με 78-70 μέσα στο Μιλάνο για την 15η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη στη μεγαλύτερη διάρκειά της, ωστόσο με 11-0 σερί στα πρώτα λεπτά του τετάρτου δεκαλέπτου, οι Λιθουανοί "σφράγισαν" ουσιαστικά την έκτη τους νίκη. Αντιθέτως, η Αρμάνι υπέστη την όγδοη διαδοχική ήττα της, μετρώντας μόλις τέσσερις νίκες.

Το φιλμ

Η Ζαλγκίρις μπήκε δυνατά και προηγήθηκε γρήγορα με 0-5, ενώ λίγο αργότερα με 4-12 (4:52''). Η

Αρμάνι δεν είχε απαντήσεις κι έτσι οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +5 (16-21, 10').

Στη δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, όμως η Ζαλγκίρις είχε τον έλεγχο του αγώνα και κράτησε ένα οριακό προβάδισμα ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (33-36, 20').

Με τρίποντο του Μιλάκνις, οι Λιθουανοί ξέφυγαν με +9 (33-42, 8:10), όμως η Αρμάνι ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της, με αποτέλεσμα να ισοφαρίσει αρχικά σε 42-42 (5:30'') και λίγο αργότερα να προηγηθεί για πρώτη φορά με τέσσερις (46-42, 4:23''), ολοκληρώνοντας 13-0 σερί με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σάντερς. Στη συνέχεια, το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται σε απόλυτη ισορροπία στο τέλος της τρίτης περιόδου (56-56, 30').

Με μεγάλα τρίποντα από Μιλάκνις και Πάνγκος, η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έτρεξε 11-0 σερί για το 56-67, 6:22'' πριν το τέλος, γεγονός που έγειρε ουσιαστικά την πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενουμένων.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 33-36, 56-56, 70-78