Σίφουνας η Μπασκόνια κόντρα στην Μακάμπι (vid)

Η Μπασκόνια πήρε άλλο ένα εντός έδρας ροζ φύλλο,καθώς επικράτησε της Μακάμπι με 101-88.Οι Βάσκοι πέτυχαν την 13η νίκη σε 25 ματς με τους Ισραηλινούς και έφτασαν το σερί τους στο 10-5,στέλνοντας την ομάδα του Μπακάτσκις (5-10) ακόμα πιο χαμηλά στην βαθμολογία.Καλύτεροι συνολικά οι παίκτες του Αλόνσο,με πέντε από αυτούς να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων. Πολύ εύστοχοι οι Ισπανοί (29/48 δίποντα,11/30 τρίποντα),απρόσεκτοι οι Ισραηλινοί με 19 λάθη,σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι με υψηλό σκορ και διάθεση από τις

δύο ομάδες.Η Μπασκόνια όμως έδειξε την ανωτερότητά της απέναντι στην Μακάμπι,με την τελική διαφορά να είναι μικρή αναλογικά με την εικόνα των δύο.

Άγγιξε το νταμπλ νταμπλ ο Βόιγκτμαν με 23 πόντους και 9 ριμπάουντ,με τον Λάρκιν να το πετυχαίνει έχοντας 13 πόντους και 13 ασίστ.22 πόντους πρόσθεσε ο Σενγκέλια για τους νικητές .Για την Μακάμπι, ο Ραντ είχε 20 πόντους ενώ από 13 έβαλαν Ουίμς και Γκάουντλοκ.Άποντος στην επιστροφή του ο Κουίνσι Μίλερ.

Το φιλμ

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ.Για την Μπασκόνια ο Σενγκέλια είχε 8 πόντους σε 5 λεπτά με το σκορ στο 18-15 υπέρ των Βάσκων.Από την μεριά των Ισραηλινών ο Μέκελ είχε 4 πόντους και 3 ασίστ ενώ ο Ραντ 5 πόντους.Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν έπειτα να χτίσουν μια μικρή διαφορά,κάτι που κατάφεραν με τους Βόιγκτμαν και Λάρκιν για το 23-17 πριν ο Τσίρμπες μειώσει στους 4 (23-19).Αξίζει να τονίσουμε ότι στον παρκέ πέρασε ο Κουίνσι Μίλερ,για να αγωνιστεί για πρώτη φορά φέτος.Το ματς είχε υψηλό ρυθμό στο πρώτο δεκάλεπτο και αυτό φαίνεται κι από το σκορ του,30-24.

Στα πρώτα δυόμισι λεπτά της δεύτερης περιόδου η Μακάμπι ήταν η μόνη που είχε σκοράρει για το 30-28.Αντίθετα οι παίκτες του Σίτο Αλόνσο ήταν άστοχοι στις προσπάθειες τους ενώ και η άμυνα των φιλοξενούμενων δεν τους έδινε χώρο.Ο Γκάουντλοκ με μακρινό τρίποντο στην εκπνοή της επίθεσης της Μακάμπι έκανε το 31-31.Η Μπασκόνια δυσκολευόταν πολύ στο δεύτερο δεκάλεπτο,έχοντας σκοράρει μόλις 1 πόντο σε 5 λεπτά.Το σερί του Γκάουντλοκ συνεχίστηκε,με δίποντο αυτή τη φορά για το 31-33.Ο Σενγκέλια έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους Βασκους για το 37-36,που ξύπνησαν στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου και με την βοήθεια και του κόσμου έμειναν μπροστά.Το πρώτο μέρος τελείωσε με άλει ουπ συνεργασία μεταξύ Ουίμς και Ραντ για το 42-40.Μεγάλη ευστοχία για τις δύο ομάδες με την Μπασκόνια να έχει 10/24 δίποντα,6/12 τρίποντα και την Μακάμπι 10/19 δίποντα και 5/9 τρίποντα.

Το προβάδισμα άλλαξε χέρια τέσσερις φορές στα πρώτα δύο λεπτά της τρίτης περιόδου.Λάρκιν και Σενγκέλια έκαναν ότι μπορούσαν για να κρατήσουν την Μπασκόνια μπροστά και σε συνδυασμό με τρίποντο του Βόιγκτμαν,οι Βάσκοι πήραν διαφορά δέκα πόντων,55-45 λίγο πριν τα μέσα του δεκαλέπτου.Οι Ισραηλινοί προσπαθούσαν να μειώσουν αλλά δεν κατάφερναν να πλησιάσουν πολύ.Ο Βόιγκτμαν ήταν σε πολύ καλη βραδιά και οδηγούσε τους Ισπανούς στην νίκη.Ο Μπομπουά με δίποντο έκανε το 71-64 που ήταν και το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου.

Η εικόνα ήταν ίδια και στην τέταρτη περίοδο.Η Μπασκόνια έπαιρνε πόντους από αρκετούς παίκτες και ανέβαζε συνεχώς την διαφορά.Παρά το μικρό σερί 2-6 της Μακάμπι (73-70) στο ξεκίνημα,οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι και με δικό τους 17-0 έκαναν το 87-70 με πέντε λεπτά να απομένουν για το τέλος.Το τελικό 101-88 για την νίκη της Μπασκόνια δεν αντικατοπτρίζει την πραγματική εικόνα,καθώς η ισπανική ομάδα είχε την δυνατότητα για ακόμα μεγαλύτερη διαφορά.

Δεκάλεπτα: 30-24,42-40,71-64,101-88

Μπασκόνια (Αλόνσο): Λάρκιν 13(1),Βόιγκτμαν 23(3),Χάνγκα 9(1),Μπομπουά 14(2),Μπλάζιτς,Ντιοπ 4,Τίλι 2,Σενγκέλια 22(2),Μπάντινγκερ 12(2),Λουθ 2

Μακάμπι (Μπαγκάτσκις): Γκάουντλοκ 13(3),Ραντ 20(3),Σίλει 6(1),Σμιθ 8(2),Μέκελ 7(1),Πνίνι 3(1),Οχαγιόν,Ουίμς 13(1),Λάντεσμπεργκ 9(2),Άιβερσον 2,Μίλερ,Τσίρμπες 7