Δεν μπόρεσε...

Ο ΠΑΟΚ που παρουσιάστηκε στην Γαλλία χωρίς τον Σχορτσιανίτη και τον Βασιλειάδη, δεν μπόρεσε να αντισταθεί στην Λιμόζ, ηττήθηκε με 79-61 και αποκλείστηκε από την συνέχεια του Γιούροκαπ. Η γαλλική ομάδα ήταν καλύτερη σε όλα από τους Θεσσαλονικείς, με την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου, αν δεν είχε και τον Δέδα να μαζεύει τα... ασυμμάζευτα στην τελευταία περίοδο, να έχανε με πολύ μεγαλύτερη διαφορά.

Πρώτος σκόρερ για την Λιμόζ ήταν ο Μακ Κάλεμπ με 17 ενώ ο Βέστερμαν

είχε 10. Για τον ΠΑΟΚ που ακόμα και να κέρδιζε, θα είχε αποκλειστεί μετά την νίκη της Βαλένθια, ο Δέδας είχε 19 πόντους και ο Χάτσερ 11.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε νωθρά την αναμέτρηση, και η Λιμόζ εκμεταλευόμενη την αστοχία του, αλλά και τα πολλά του λάθη, πήρε το προβάδισμα και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 16-9.

Στην δεύτερη περίοδο ο ΠΑΟΚ συνέχιζε ακριβώς το ίδιο κακό μπάσκετ, με τους παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου να είναι και πάλι άστοχοι. Στην συνέχεια βελτίωσαν λίγο τα ποσοστά τους ρίχνοντας την διαφορά κάτω από τους 10, όμως η Λιμόζ απάντησε άμεσα και με τον Μακ Κάλεμπ να σκοράρει με την εκποή του ημιχρόνου, το σκορ πήγε στο 39-25.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Λμόζ συνέχισε να προηγείτε και μάλιστα έφτασε και στο +18 (47-29) έχοντας απάντηση σε κάθε τρικ που εφάρμοζε ο Σούλης Μαρκόπουλος. Κάπου εκεί ο ΠΑΟΚ με ένα 13-4 επιμέρους έριξε την διαφορά κάτω από τους 10 (51-42), όμως και πάλι η Λιμόζ, με μπροστάρη τον Μακ Κάλεμπ ανέβασε ρυθμούς και τελείωσε το δεκάλεπτο στο +14 (54-42).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 20, με τον Δέδα να σκοράρει συνεχόμενα σουτ από μακριά, και να καταφέρνει να μειώσει για τον ΠΑΟΚ, με το τελικό σκορ να είναι 79-61.

Τα δεκάλεπτα: 15-9, 39-25, 56-42, 79-61.

Λιμόζ: (Βουγιόσεβιτς) Σαφάρτσιγκ 6, Μακ Κάλεμπ 17 (1), Βοϊτσεχοφσκι 2, Ντάνιελς, 14 (1), Γκέιτενς 6 (2), Βέστερμαν 10 (2), Πέιν 2, Καμαρά 4, Μπονγκου-Κολό 7 (1), Τραορέ 6, Ντιαβαρά 5, Ζερβό.

ΠΑΟΚ: (Μαρκόπουλος) Τέπιτς 4, Λιάπης, Κακαρούδης 5 (1), Τσόχλας (3), Δέδας 19 (5), Μαργαρίτης 4, Κόττας, Καμαράς, Ντούβνιακ, Μάρκοβιτς 6, Χάτσερ 14 (3).