Χάρισ-ε παλμό στα Τρίκαλα

Ο Αλεξ Χάρις έκανε από νωρίς... απόσβεση της μεταγραφής του στα Τρίκαλα. Μόλις στο δεύτερο παιχνίδι του με τη Θεσσαλική ομάδα, την οδήγησε στη μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί του Ρεθύμνου με 83-81 και της έδωσε κουράγιο για τη δυσκολη συνέχεια στη μάχη της παραμονής. Καθοριστική η ευστοχία του Ινγκραμ στις βολές στο τέλος.

Το παιχνίδι άρχισε νευρικά για το Ρέθυμνο, το οποίο στηρίχτηκε πολύ στο τρίποντο, αλλά χωρίς να είναι εύστοχο. Ετσι τα

Τρίκαλα πήραν χρόνο για να πατήσουν καλά στο γήπεδο, ήταν συνέχεια δίπλα στο σκορ και στο 7' προηγήθηκαν με 15-11 με τον Χάρις να έχει αρχίσει να δείχνει τις άγριες διαθέσεις του.
Το Ρέθυμνο είχε να αντιπαρατάξει τον Σίμπσον ο οποίος με 14 πόντους στην πρώτη περίοδο ήταν ο "δράστης" του 24-21 υπέρ της ομάδας του.
Το ίδιο σκηνικό επικράτησε και στο πρώτο μισού του δεύτερου δεκαλέπτου, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Σταδιακά όμως, το Ρέθυμνο έδωσε προσοχή στην άμυνά του, πήγε σε πιο ισορροπημένο παιχνίδι, βρήκε καλύτερες επιλογές στην επίθεση κι έτσι προηγήθηκε με 35-29 στο 16' και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενο με 45-41.
Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν... άλλο παιχνίδι. Τα Τρίκαλα μπήκαν "αφιονισμένα" σε άμυνα κι επίθεση, κράτησαν άποντο το Ρέθυμνο για τέσσερα λεπτά και σε αυτό το διάστημα με τον τρομερό Χάρις να σκοράρει με όποιο τρόπο ήθελε, πέρασαν μπροστά με 52-45.
Οι φιλοξενούμενοι είχαν επιβάλει πλήρως τον ρυθμό τους, δεν τον έριξαν ούτε όταν ο Χάρις πήγε για ανάσες στον πάγκο, ο Τσούπκοβιτς τον αντικατέστησε επάξια στο σκοράρισιμα, η άμυνα απορρύθμισε πλήρως τους γηπεδούχους κι έτσι στο 30' η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη ήταν μπροστά με 66-55.

Το Ρέθυμνο προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεσή του στην τελευταία περίοδο, αλλά τα Τρίκαλα έπαιζαν με μυαλό και διατηρούσαν την υπέρ τους διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων. Με τους Κράβιτς και Καλαμπόκη να βρίσκουν λύσεις στην επίθρση, οι γηπεδούχοι μίωσαν σε 67-73 στο 37' και με δύο συνεχόμενα τρίποντα από Καλαμπόκη και Φαγέ έφτασαν σε απόσταση ενός σουτ, 73-76 στο 38'30'', φέρνοντας το παιχνίδι ξανά στην... αφετηρία.

Ακολούθησε τάιμα άουτ με τον Καλαμπόκη να ευστοχεί ξανά μετά, να κάνει το 75-76 "τρέχοντας" συνολικό σερί 8-0 για τους γηπεδούχους. Ο Ινγκραμ ευστόχησε σε δύο βολές για τα Τρίκαλα κάνοντας το 75-78 στα 14'' πριν τη λήξη, ο Σίμπσον αστόχησε σε τρίποντο, αλλά ο Φαγέ κέρδισε το επιθετικό ριμπάουντ και δύο βολές. Τις έβαλε και τις δύο, μείωσε σε 77-78 και στα 7'' οι γηπεδούχοι έκαναν αμέσως φάουλ στέλνοντας και πάλι τον Ινγκραμ στις βολές. Μέσα και οι δύο, 77-80 και τάιμ άουτ από τον Σκουρτόπουλο.

Φάουλ από τον Τσούπκοβιτς στον Καλαμπόκη με την επαναφορά για να αποφευχθεί πιθανότητα τρίποντου, μέσα οι βολές και 79-80 στα 6''. Φάουλ στον Κάντζι, μέσα κι αυτές οι βολές και 79-82 στα 5''. Νέο φάουλ στον Καλαμπόκη, νέες βολές, μέσα και οι δύο, 81-82 και νέο τάιμ άουτ στα 3''. Ξανά στις βολές ο Ινγκραμ, άστοχος αυτή τη φορά στην πρώτη, εύστοχος στη δεύτερη, 81-83, παραλίγο λάθος επαναφορά στο Ρέθυμνο, Φαγέ "σκοτωμένο" σουτ στο φινάλε και τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 45-41, 55-66, 81-83
Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Σίμπσον 17(2 τρ., 7 ρ.), Σχίζας, Κουμπούρας 6(1), Κάουνσιλ 6, Αλεν 7(2), Καλαμπόκης 18(1), Φαγέ 14, Σίνης, Χείλαρης, Κράβιτς 13, Αλίχοζιτς
Τρίκαλα (Φλβαράκης): Ινγκραμ 17(2 τρ, 6 ασ.), Νικολόπουλος 2, Τρέισι, Χάρις 23 (3/4τρ. 5 ασ.), Τσούπκοβιτς 13(3τρ.), Πάνος 8, Σπανός 3(1), Κάτζι 9(1), Χουχούμης 6(1), Μιλουτίνοβιτς 2