Άρης - Παναθηναϊκός 56-71

Σε ένα παιχνίδι με δύο εντελώς διαφορετικές εικόνες σε πρώτο και δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Άρη με 71-56 και ξεκίνησε με νίκη τις υποχρεώσεις του στο ελληνικό πρωτάθλημα. Το τριφύλλι τα "βρήκε σκούρα" στο πρώτο μέρος (23-27) κυρίως εξαιτίας της αστοχίας του από "ζωγραφιστό" και περιφέρεια (11/32 εντός παιδιάς), αλλά στην επανάληψη εκμεταλλεύτηκε τη νωθρότητα των "κιτρινόμαυρων" στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και "καθάρισε τη μπουγάδα" με συνοπτικές διαδικασίες, από τα μέσα

της τρίτης περιόδου.

Ο Αργύρης Πεδουλάκης είχε, έτσι, την ευκαιρία να μοιράσει το χρόνο συμμετοχής μεταξύ των παικτών του, με τους Γάιο Σκορδίλη και Χάρη Γιαννόπουλου να είναι οι δύο παίκτες που εκμεταλλεύτηκαν περισσότερο την ευκαιρία που τους δόθηκε αφού ήταν ουσιαστικοί στο διάστημα που χρησιμοποιήθηκαν.

Από πλευράς Άρη, η γρήγορη φθορά του Κώστα Χαρίση με φάουλ, αλλά και η έλλειψη ενός ακόμη αξιόπιστου περιφερειακού αποτέλεσαν την "αχίλλειο πτέρνα" των "κιτρινόμαυρων", οι οποίοι, όταν ο Παναθηναϊκός "πάτησε το γκάζι", δεν είχαν τις δυνάμεις να τον ακολουθήσουν και να μείνουν κοντά στο σκορ.

Διαιτητές: Φούφης - Μπήτης - Ψαριανός.
Τα δεκάλεπτα: 12-15, 23-27, 37-56, 56-71.
ΑΡΗΣ (Αλεξανδρής): Πάσαλιτς 6 (1), Πελεκάνος 10 (2), Βεζένκοφ, Ασημακόπουλος 12 (1), Καραποστόλου 7 (1), Χαρίσης 2, Μποχωρίδης Λ. 4, Σαρικόπουλος 8, Μούρτος, Δήμας 2, Τσακαλέρης 5 (1).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 6, Μπράμος 2, Πάνκο 3 (1), Ματσιούλις 4, Άρμστρονγκ 2, Ούκιτς 10 (1), Τσαρτσαρής 10, Διαμαντίδης 11 (3), Κίτσεν 2, Ξανθόπουλος 5 (1), Γιαννόπουλος 8 (2), Σκορδίλης 8.