"Απέδρασε" η Μακάμπι με λυτρωτή τον Πάργκο

Η Μακάμπι λύγισε την αντίσταση της Γαλατάσαραϊ μέσα στην Τουρκία στην εκπνοή της παράτασης με τρίποντο του Πάργκο με σκορ 97-94 και έτσι έφτασε στο 5-1 στο Top-16.

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκοράρισμα και την Μακάμπι να τελειώνει την πρώτη περίοδο με προβάδισμα πέντε πόντων (22-27). Η Γαλατάσαραϊ έχοντας τις απουσίες των Μίτσοφ και Αρόγιο, στηρίχτηκε στους Έρτσεγκ και Αρσλάν επιθετικά, οι οποίοι προσπαθούσαν να βγάλουν, μόνοι τους τα… κάστανα από τη φωτιά.

Στη συνέχεια κι ενώ η διαφορά δε μεγάλωσε

σε κανένα σημείο, με ένα ξέσπασα στο τελευταίο δίλεπτο της 2ης περιόδου, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με +5 και σκορ 49-44, με τους Γιανγκ και Κάρτερ να μπαίνουν στο ρυθμό της ομάδας και να προσφέρουν σε όλους τους τομείς.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να παίζουν για πρώτη φορά στο παιχνίδι, κάποια υποτυπώδη άμυνα και τους Τούρκους να παίρνουν δύο φορές προβάδισμα δέκα πόντων (59-49, 62-52). Ωστόσο οι Ισραηλινοί, με ένα δυναμικό comeback, πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά μετά από ώρα με 62-63 με την 3η περίοδο να κλείνει με σκορ 64-63.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με τη Μακάμπι να έχει φόρα και να πηγαίνει 3 λεπτά πριν το φινάλε στο +10 για πρώτη φορά με τους Λάντενσμπερκ και Σμιθ να κάνουν πάρτι. Ωστόσο οι Ισραηλινοί άρχισαν σιγά-σιγά να φθείρονται με τους Λάντερνσμπεργκ, Σμιθ και Ραντλ να αποβάλλονται με 5 φάουλ έκαστος. Έτσι η Γαλατά έφτασε στην ισοφάριση και ο Έρτσεγκ είχε την ευκαιρία να δώσει την νίκη στην ομάδα του, ωστόσο ο Σέρβος αστόχησε στην τελευταία βολή και έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί για ακόμα μία φορά οι δύο ομάδες απαντούσαν στις εκατέρωθεν επιθέσεις και τις προσπάθειες για να ξεφύγουν στο σκορ. Ο Ζόραν Έρτσεγκ είχε και πάλι την ευκαιρία να χρηστεί ήρωας, ωστόσο για ακόμη μία φορά αστόχησε στη βολή, ο Τζέρεμι Πάργκο πήρε το σουτ στην εκπνοή και έγραψε το τελικό 94-97.

Ο Πάργκο ήταν ο ήρωας της τελευταίας στιγμής, αλλά και δεύτερος σκόρερ της Μακάμπι με 17 πόντους, με τον Σμιθ να έχει 24π και τον Λάντενσμπεργ 14π. Ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης είχε 12 πόντους με 5/5 δίποντα. Για τους ηττημένους, ο Ζόραν Έρτσεγκ ήταν εκτός από μοιραίος και ο καλύτερος παίκτης των γηπεδούχων με 29 πόντους, ενώ Αρσλάν με 20π., Κάρτερ με 14π., Γκιουλέρ με 13π. και Γιανγκ με 11 προσπάθησαν να βοηθήσουν.

Τα δεκάλεπτα: 22-27, 49-44, 64-63, 85-85 κ.α (94-97 παρ.)

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ (Αταμάν): Έρτσεγκ 27, Αρσλάν 20, Κάρτερ 14, Γιανγκ 11, Μάριτς 2, Πότσιους 5, Γκιουλέρ 13.

ΜΑΚΑΜΠΙ (Γκούντες): Σχορτσανίτης 12, Λάντενσμπεργκ 14, Σμιθ 24, Πάργκο 17, Ραντλ 8, Ηέινς 4, Λίνχαρτ 2, Αλεξάντερ 4, Οχαγιον 8.