Ανατροπή και... νίκη

Η Ρωσία επικράτησε μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι της Ισπανίας με 77-74 και είναι πλέον η μοναδική αήττητη στον δεύτερο όμιλο των Ολυμπιακών Αγώνων. Οι παίκτες του Μπλατ κατάφεραν να ανατρέψουν στην επανάληψη την εις βάρος τους κατάσταση και τελικά να πανηγυρίσουν τη νίκη.

Οι Ισπανοί μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και επέβαλλαν τον ρυθμό τους, την ώρα που η Ρωσία

έμοιαζε "ακίνητη" πάνω στο παρκέ. Οι παίκτες του Σκαριόλο έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 28-11, δίνοντας την αίσθηση ότι το έργο τους θα ήταν εύκολο.

Όμως οι Φριτζόν, Πονκρασόφ και Μοζγκόφ δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Πήραν τη Ρωσία στις... πλάτες τους και άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά με το ημίχρονο να κλείνει στους οκτώ πόντων υπέρ των Ισπανών.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα, οι Ρώσοι μπήκαν αποφασισμένοι για την ανατροπή και το κατάφεραν. Το τρίτο δεκάλεπτο τους βρήκε να προηγούνται με τρεις πόντους, την ώρα που οι Ισπανοί προσπαθούσαν να βρουν λύσεις στην επίθεση.

Αυτό το κατάφεραν προηγούμενοι με 73-70, όμως ένα τρίποντο του Χριάπα έφερε το ματς σε ισορροπία (73-73), ενώ ένα κάρφωμα του Μοζγκόφ ήταν αυτό που έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Μπλατ. Ο Γκασόλ που είχε 3/3 βολές, στα τελευταία λεπτά είχε 1/2 και απλά ο Φριτζόν με 2/2 βολές "σφράγισε" τη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 11-28, 32-40, 56-53, 77-74.
ΡΩΣΙΑ (Μπλατ): Σβεντ, Μοζγκόφ 12, Φριτζόν 24 (2), Καούν 1, Βορόνοφ, Χριάπα 12 (4), Αντόνοφ 3 (1), Μόνια 3, Πονκρασόβ 14 (2), Κιριλένκο 8.
ΙΣΠΑΝΙΑ (Σκαριόλο): Γκασόλ Π. 20, Φερνάντεζ 10 (1), Ροντρίγκεζ 8, Ναβάρο 9 (1), Καλντερόν 2, Ρέγιες 4, Σαν Εμετέριο 3 (1), Γιούλ 6, Γκασόλ Μ. 10, Ιμπάκα 2.