#FIBAOQT: Στα ημιτελικά με Ελλάδα η Κροατία (pic+vid)

Έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, η Κροατία επιβλήθηκε της Τυνησίας με 72-52 και πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση του Προολυμπιακού τουρνουά που διεξάγεται στο Τορίνο. Εκεί, οι Κροάτες θα αντιμετωπίσουν την Εθνική Ελλάδας (8/7, 19:00), με τον νικητή να περνά στον τελικό της διοργάνωσης, όπου θα διασταυρωθεί με τον νικητή του Ιταλία-Μεξικό.

Κορυφαίος της Κροατίας ήταν και πάλι ο Μπογκντάνοβιτς με 25 πόντους, ενώ ακόμη 11π. πρόσθεσε ο Σάριτς.

Από την Τυνησία, που ολοκλήρωσε την παρουσία της δίχως νίκη, ξεχώρισε ο Ρολλ με 21 πόντους.

Group B of the Turin #FIBAOQT final standings! Congrats to and for advancing to the 1/2 Finals! #RoadToRio pic.twitter.com/8wYqa1L72h

FIBA (@FIBA) July 6, 2016

Το φιλμ

Στην αρχή η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη, με την Κροατία να ελέγχει το ρυθμό, δίχως ωστόσο να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Έτσι, η πρώτη περίοδο έκλεισε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται σε απόλυτη ισορροπία (12-12, 10'). Με την άμυνα σε πρώτο πλάνο, το σκηνικό παρέμεινε το ίδιο και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Κροατία να αποκτά έναν "αέρα" πέντε πόντων στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (29-24, 20').

Στην επανάληψη, οι Κροάτες ανέβασαν ακόμα περισσότερο την απόδοσή τους και κάνοντας ένα σερί 19-2, εκτόξευσαν τη διαφορά στο +15 (3:24''), την οποία και διατήρησαν ως τη λήξη της τρίτης περιόδου (51-36, 30'), "καθαρίζοντας" την υπόθεση νίκη. Στην διαδικαστικού χαρακτήρα τέταρτη και τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι κι έτσι η Κροατία πήρε άνετα τη νίκη με τελικό σκορ 72-52.

Τα δεκάλεπτα: 12-12, 29-24, 51-36, 72-52