Νέα ήττα για Μπαρτσελόνα

Μια ακόμα ήττα γνώρισε η Μπαρτσελόνα στο ισπανικό πρωτάθλημα μπάσκετ. Η ομάδα του Σίτο Αλόνσο, έχασε στην έδρα της Ανδόρα με 102-92, μια ήττα που ήταν η έκτη για τους Καταλανούς, σε 17 αγώνες.

Η Ανδόρα μπήκε δυναμικά στον αγώνα και καθοδηγούμενη από τους Σανέ και Μπλάζιτς έφτιαξε από νωρίς διαφορά και την πήγε στους 20 πόντους 32-12), πριν ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος. Η Μπαρτσελόνα όμως αντέδρασε και με πρωταγωνιστές τους Ερτέλ και Οριόλα κατέφερε να καλύψει το μεγαλύτερο μέρος της διαφοράς και να πλησιάσει στους τέσσερις πόντους, 37-33, τρία λεπτά πριν
τελειώσει το πρώτο ημίχρονο (45-39). Η αντεπίθεση της Μπαρτσελόνα, δεν πτόησε τους παίκτες της Ανδόρα, που κατέφεραν και πάλι με τους Σανέ και Μπλάζιτς να πάρουν διαφορά, 68-47 στα μισά της τρίτης περιόδου. Μόνο που αυτή τη φορά οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν σωστά το μεγάλο τους προβάδισμα και πήραν την όγδοη νίκη τους στο πρωτάθλημα, που τους έφερε στην 10η θέση της βαθμολογίας μαζί με την Ομπαραντόιρο. Πλέον η Μπαρτσελόνα με ρεκόρ 11-6 έμεινε στην τρίτη θέση με «συγκάτοικο» την Φουένλαμπράδα.

Ο Γιάκα Μπλάζιτς, ήρθε από τον πάγκο και σημείωσε 20 πόντους για τους νικητές με τον Σανέ να σκοράρει 17, τον Φερνάντεθ 18 και τον Γιάνκοβιτς να έχει 5 πόντους και 5 ριμπάουντ. Για την Μπαρτσελόνα, ο Ερτέλ είχε 19 πόντους με 8 ασίστ και 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 33-14, 45-39, 79-57 και 102-92.