Επική ανατροπή από την Φράιμπουργκ μέσα στην Κολωνία

Η Κολωνία προηγήθηκε με 3-0 στο 29’ και έδειξε ότι "καθαρίζει" το ματς με την Φράιμπουργκ, αλλά οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια με 3-3, κάνοντας μια εκπληκτική επιστροφή, αλλά ολοκλήρωσαν την ανατροπή στις καθυστερήσεις του ματς.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους φιλοξενούμενους ο Πέτερσεν που πέτυχε χατ-τρικ.

H ομάδα του Στέφαν Ρούθενμπέργκ ήταν καταιγιστική στο πρώτο ημίωρο του αγώνα και κατάφερε να προηγηθεί με 3-0, αρχικά άνοιξε το σκορ με τον Κλάεντερ στο 8ο λεπτό και στο 16’ ο Γκιουρασί έγραψε το 2-0 από το σημείο
του πέναλτι, η εκπληκτική εμφάνιση της Κολωνίας έφερε και τρίτο γκολ όταν ο Στάνκο σκόραρε κατά λάθος την μπάλα στην εστία της ομάδας του. Από εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι επαναπαυτήκαν και η Φράιμπουργκ μείωσε σε 3-1 πριν το τέλος του ημιχρόνου με τον Πέτερσεν στο 40’, ενώ στο 65’ ο Χάμπερερ σημείωσε το 3-2. Το υπόλοιπο ματς ανήκε στον Νίλς Πέτερσεν ο οποίος με δύο γκολ στις καθυστερήσεις έκανε την ολική ανατροπή, χαρίζοντας στη ομάδα του μια τεράστια νίκη.

Τα αποτελέσματα στην Μπουντεσλίγκα (15η αγωνιστική):

Παρασκευή

Στουτγκάρδη - Μπάγερ Λεβερκούζεν 0-2 ( 20' Χάβερτζ, 80' Μπέντερ)

Σάββατο

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Μπάγερν Μονάχου 0-1 ( 20' Βιδάλ)

Μπορούσια Ντόρτμουντ – Βέρντερ Βρέμης 1-2 ( 58' Ομπαμεγιάνγκ - 26' Εγκεστάιν, 56' Γεμπρεσιλασιέ)

Αμβούργο – Βόλφσμπουργκ 0-0

Λειψία – Μάιντζ 2-2 ( 29' Κάμπλ, 45' Βέρνερ - 39' Κουασόν, 87' Μπεργκριν)

Γκλάντμπαχ – Σάλκε 1-1 (26’ Κράμερ, 62’ Βέστεργκαρντ «αυτογκολ»)