Ο Τόμπκινς έσωσε την Ρεάλ!

Η Ρεάλ Μαδρίτης έφτασε κοντά στην «γκέλα», αλλά είχε ένα τρομερό Τόμπκινς, ο οποίος με δύο μεγάλα τρίποντα, στο τέλος της κανονικής περιόδου, αλλά και της παράτασης, οδήγησε την ομάδα του στη νίκη επί της Μούρθια με 87-85.

Η Μούρθια εκμεταλλεύτηκε τις πολλές απουσίες της Βασίλισσας και παρουσιάστηκε άκρως ανταγωνιστική, οδηγώντας μάλιστα το ματς στην παράταση, αλλά εκεί η Ρεάλ ήταν πιο συγκεντρωμένη και με πρωταγωνιστή τον Τόμπκινς απέφυγε την ήττα.

10 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος της κανονικής διάρκειας και
με το σκορ στο 71-74, οι παίκτες της Μούρθια δεν έκαναν φάουλ και έτσι ο Αμερικανός βρήκε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση με τρίποντο (74-74).

Στο έξτρα πεντάλεπτο η Ρεάλ δεν μπόρεσε να ξεφύγει και να καθαρίσει το παιχνίδι . ο Ρόχας με τρίποντο έβαλε τους φιλοξενούμενους μπροστά με 85-84. Ο Τόμπκινς όμως δήλωσε εκ νέου παρών και με τρίποντο έγραψε το 87-85, ενώ στη συνέχεια ήταν ο παίκτης που έβγαλε την καθοριστική άμυνα και οδήγησε την ομάδα του στη 10η φετινή της νίκη.