«Έκλεψε» τη νίκη η Αιντχόφεν (video)

Η Αιντχόφεν στάθηκε κάτι παραπάνω από τυχερή στο Μακ Παρκ και πήρε τη νίκη στο 93ο λεπτό από την Τσβόλε με «χρυσό» σκόρερ τον Ισιμάτ Μιρίν.

Η Τσβόλε έχανε στην επανάληψη την μία ευκαιρία πίσω από την άλλη, είχε την κατοχή σε ποσοστό 58-42, αλλά η Αιντχόφεν ήταν εκείνη που χαμογέλασε στο τέλος.

Οι γηπεδούχοι έχασαν σωρεία ευκαιριών με τους Σάντλερ, Μοχτάρ, Ναμπλί και Εχιζίμπουε (συνολικά 9), αλλά αυτό που μετράει είναι το γκολ
στο ποδόσφαιρο.

Έτσι στο 93’ μετά από σέντρα του Λοκάντια, ο Ντε Γιονγκ έπιασε την κεφαλιά ο Μπερ δεν συγκράτησε την μπάλα και ο Ισιμάτ Μιρίν από κοντά με προβολή έκανε το 0-1.

Έτσι η Αιντχόφεν παρέμεινε στην κορυφή με 33 βαθμούς οκτώ μπροστά από τον δεύτερο Άγιαξ.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάκρεια του ματς και μπορούν να διαμαρτύρονται για την διαιτησία του Κάιπερς, ο οποίος στο 27’ δεν τους έδωσε πέναλτυ σε χέρι του Σβάαμπ μέσα στην περιοχή και στο 40’ δεν απέβαλε με δεύτερη κίτρινη τον Χέντριξ για σκληρό μαρκάρισμα. Χαρακτηριστικό ότι δύο λεπτά μετά ο Φιλίπ Κοκού απέσυρε τον παίκτη βάζοντας στην θέση του τον Πάμλο Ροσάριο.