Ανακάμπτει η Κολωνία, 2-1 την Γκλάντμπαχ

Δεύτερη σερί νίκη για την Κολωνία, που δείχνει να παίρνει τα πάνω της εν όψει του δεύτερου γύρου του γερμανικού πρωταθλήματος, με σκοπό τη σωτηρία της.

Οι γηπεδούχοι πήραν "κεφάλι" στο σκορ με τον Σόρενσεν στο 34' να κάνει το 1-0 για την ομάδα του. Η Γκλάντμπαχ έδωσε την απάντησή της στο 73' με τον συνήθη ύποπτο Ράφαελ, αλλά ο Τερόντε είχε άλλη άποψη για το τελικό αποτέλεσμα. Στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων και με δύο λεπτά να απομένουν για το τελευταίο σφύριγμα, ο Γερμανός επιθετικός έπιασε την κεφαλιά από τη σέντρα του Ράους, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1 για τους γηπεδούχους.

Έτσι η Κολωνία με το τέλος της 18ης αγωνιστική, βρίσκεται ακόμη στον πάτο της βαθμολογίας, αλλά με τα δύο τελευταία της αποτελέσματα μπορεί να ελπίζει στη σωτηρία της. Από την άλλη η Γκλάντμπαχ παρέμεινε στην 6η θέση παρά τη νίκη της Άουσμπουργκ.