Αλαβές-Ατλέτικο Μαδρίτης 2-0: Άλμα παραμονής με δύο γκολ-ποιήμα!

Από την άλλη πλευρά οι “ροχιμπλάνκος” πλήρωσαν για άλλη μία φορά την με΄τρια απόδοση τους μακριά από το “Μετροπολιτάνο” και υπέστησαν την 8η εκτός έδρας ήττα τους σε 16 παιχνίδια.

Σαφώς επηρεασμένη από τον αποκλεισμό της μεσοβδόμαδα από το Champions League, η Ατλέτικο μπήκε χωρίς ένταση στο παιχνίδι της, σε αντίθεση με τους Βάσκους, που μπήκαν αποφασισμένοι για τη νίκη και ασκώντας μεγάλη πίεση στους αντιπάλους της. Μόλις στο 12ο λεπτό οι Βάσκοι άνοιξαν το σκορ, με υπέροχο πλασέ του Μπεναβίδες

έξω από την περιοχή, σε ένα ματς που είδαμε για πρώτη φορά αντιπάλους δύο μέλη της οικογένειας Σιμεόνε, καθώς ο Τζουλιάνο αντιμετώπισε τον Ντιέγκο. Μάλιστα ο 21χρονος επιθετικός είχε μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει δύο λεπτά μετά το 1-0, αλλά το σουτ που επιχείρησε μέσα από την περιοχή, πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Όμπλακ.

Στην επανάληψη, παρά τις αλλαγές του Σιμεόνε δεν υπήρξε θεαματική βελτίωση της ομάδα του, απείλησε με Λίνο στο 77ο λεπτό και με τον Κορέα στο 82΄, αλλά σε μία γρ΄’ηγορη αντεπίθεση, ο Βιθέντε έβγαλε σέντρα και με εκπληκτικό αριστερό βολέ, ο Λουίς Ρόχα, έγραψε το τελικό 2-0. Για την Ατλέτικο ακολουθεί ματς ζωής και θανάτου την επόμενη αγωνιστική, καθώς υποδέχεται την Αθλέτικ Μπιλμπάο που βρίσκεται τρεις βαθμούς πίσω της,