Χίμκι - Ολυμπιακός 82-54: Κατηφόρα στη Μόσχα για τον Ολυμπιακό

Χίμκι - Ολυμπιακός 82-54: Νέα βαριά εκτός έδρας ήττα για τον Ολυμπιακό, ο οποίος μετά τη Μπασκόνια είδε τη Χίμκι να επικρατεί με 82-54 υποχρεώνοντας τους ''ερυθρολεύκους'' στην έκτη ήττα τους στη διοργάνωση.

Τα πάντα κρίθηκαν από το αναπάντητο σερί της Χίμκι, που έτρεξε ένα 18-0 στο πρώτο δεκάλεπτο, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο

στο +14 (28-14) και στο ημίχρονο οι Ρώσοι πλησίασαν το double score (49-25). Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα βρήκε πολλά ελεύθερα σουτ και τιμώρησε την άμυνα της ελληνικής ομάδας που έψαχνε να βρει ''αποκούμπι'' στην επίθεση και δεν έβρισκε.

Η κατάσταση δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο, με το σκορ να κλείνει στο 65-38, δίνοντας διαδικαστικό χαρακτήρα στο τελευταίο κομμάτι. Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ο Ουίλτζερ με 11 πόντους, με τον Στρέλνιεκς να ακολουθεί με 10 πόντους.

Για τη Χίμκι, ξεχώρισε ο Σβέντ με 19 πόντους, με τον Τζένκινς να σημειώνει 16 πόντους και τον Τόμας να τελειώνει το ματς με 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 28-14, 49-25, 65-38, 82-54