LIVE ο τελικός του Europa League: Άγιαξ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-2 (ΤΕΛΙΚΟ)

84' Ο Λίνγκαρντ σε ανεπανάληπτο τετ α τετ από το κέντρο, έφτασε μέχρι τη μεγάλη περιοχή αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει, αφού τον πρόλαβε ο Τραορέ

80' Ο Μαρσάλ αντί του Ράσφορντ για τη Γιουνάιτεντ

74' Αλλαγή για τη Γιουνάιτεντ, ο Λίνγκαρντ αντί του Μιχιταριάν

72' Φάουλ του Ζίγεκ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής στο τοίχος

70' Αλλαγή για τον Άγιαξ, ο Ντε Μπέεκ στη θέση του Σένε

65' Καλή κεφαλιά του Φελαϊνί, η μπάλα λίγο έξω

62' Πρώτη αλλαγή για τον Άγιαξ, ο Νέρες αντί του Ντόλμπεργκ

55' Απόλυτα οργανωμένη η άμυνα της Γιουνάιτεντ, δεν αφήνει περιθώρια

στον Άγιαξ να απειλήσει

Υπέροχο γκολ από τον Μικιταριάν, όταν ο Σμόλινγκ έπιασε την κεφαλιά έπειτα από κόρνερ και ο Μικιταριάν με καταπληκτικό γυριστό από τη μικρή περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα

48' ΓΚΟΛ! 2-0 για τη Γιουνάιτεντ

Χωρίς αλλαγές οι ομάδες

Ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Καλύτερη η Γιουνάιτεντ, προηγείται δίκαια με 1-0 χάρη στο γκολ του Πογκμπά.

40' Ο Άγιαξ πιέζει στα τελευταία λεπτά, αλλά δεν έχει καταφέρει να απειλήσει. Οχυρώνεται αμυντικά η Μάντσεστερ

30' Ελέγχει το ματς η Γιουνάιτεντ, η οποία δεν απειλείται από τον Άγιαξ

Ο Γάλλος με αριστερό σουτ έξω από την περιοχή και τη μπάλα να κοντράρει στον Σάντσεζ, ανοίγει το σκορ για τη Γιουνάιτεντ

18' ΓΚΟΛ! 1-0 η Μάντσεστερ με τον Πογκμπά

13' Τίποτα το ιδιαίτερο έως τώρα στον τελικό. Ανεβαίνει κάποια μέτρα στο γήπεδο ο Άγιαξ

7' Καλύτερα έχει μπει στο ματς η Γιουνάιτεντ. Περιμένει στην άμυνα ο Άγιαξ

1' Ξεκίνημα στο ματς

Ενός λεπτού σιγή για τα θύματα της τρομοκρατικής επίθεσης στο Μάντσεστερ.

Γράφει ιστορία ο Άγιαξ. Ο μέσος όρος ηλικίας της 11άδας του Αίαντα είναι 22 χρόνια και 282 μέρες και αποτελεί ρεκόρ στην ιστορία των τελικών των ευρωπαϊκών διοργανώσεων.

Παράλληλα, το ολλανδικό κλαμπ καταγράφει ένα ακόμα ρεκόρ, καθώς ο αμυντικός, Ματάις Ντε Λιχτ, σε ηλικία 17 ετών και 285 ημερών είναι ο μικρότερος που έχει παίξει ποτέ σε ευρωπαϊκό τελικό.

Οι ενδεκάδες των ομάδων:

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Ζοσέ Μουρίνιο): Ρομέρο, Πογκμπά, Μάτα, Σμόλινγκ, Μπλιντ, Ράσφορντ, Ερέρα, Μχιταριάν, Βαλένσια (αρχηγός), Φελαϊνί, Νταρμιάν

Άγιαξ (Πέτερ Μπος): Ονάνα, Φέλτμαν, Ρίντεβαλντ, Σάντσες, Τραορέ, Κλάασεν (αρχηγός), Γιουνές, Σένε, Ζιγιέκ, Ντόλμπεργκ, Ντε Λιχτ