Με 33 -42 προηγείται η Ζιελόνα Γκόρα του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ (2ο δεκάλεπτο)

Για την 5η αγωνιστική της Euroleague, o Ολυμπιακός υποδέχεται στο ΣΕΦ την Ζιελόνα Γκόρα. Περίπου 3.000 φίλοι των ερυθρολεύκων στο ΣΕΦ.

Οι Πολωνοί ξεκίνησαν πιο δυνατά το ματς, έβαλαν μεγάλα σουτ και ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι των γηπεδούχων με double

score, 11-22, εκμεταλλευόμενοι και την τρομακτική αστοχία της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα (0/5) εδραίωσαν μια διαφορά 7-9 πόντων, την οποία και μετά από λάθος του αρχηγού, Βασίλη Σπανούλη, εδραίωσαν στην ψηλότερη τιμή της (+11), αναγκάζοντας τους Πρωταθλητές Ευρώπης να πραγματοποιήσουν το χειρότερο φετινό τους ξεκίνημα.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν πιο δυνατά, πίεσαν στην άμυνα και με μπροστάρη τον Στράτο Περπέρογλου και τον Ματ Λοτζέσκι κατόρθωσαν να ισορροπήσουν κάπως το ματς. Αμφότερες οι ομάδες, ευστόχησαν σε πολλά σουτ οδηγώντας το ματς σε υψηλό σκορ και γρήγορο τέμπο 33-42 (επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 22-20 για τον Ολυμπιακό). Ο Ολυμπιακός συνεχίζει το… άστοχο κρεσέντο του από την περιφέρεια (2/8).

Στο πρώτο μισό της αναμέτρησης, ο Ολυμπιακός έχει 11/15 διπ., 2/13 τριπ., 5/6 βολές, 8-5 ριμπ., 7 λάθη, 9 ασίστ. Η Ζιελόνα Γκόρα έχει 16/32 διπ., 3/3 τριπ., 1/1 βολές, 10-8 ριμπ., 6 λάθη, 8 ασίστ.

The post Με 33 -42 προηγείται η Ζιελόνα Γκόρα του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ (2ο δεκάλεπτο) appeared first on Paraskhnio.gr.