Στους «8» του Μουντιάλ η Γαλλία (Video)

H Γαλλία ήταν πιεστική από την αρχή του ματς αλλά στο πρώτο ημίχρονο δεν μπόρεσε να δημιουργήσει πολλές ευκαιρίες στα καρέ του Ενιάμα. Η Νιγηρία κράτησε σχετικά εύκολα και μάλιστα βγήκε και μπροστά φέρνοντας ουκ ολίγες φορές σε δύσκολη θέση τους Γάλλους.Στο 54' ο διαιτητής χαρίστηκε στη Γαλλία αφού δεν απέβαλε τον Ματουιντί που πάτησε με δύναμη πάνω στο πόδι του Ονάζι ο οποίος αποχώρησε τραυματίας.Βαθμιαία οι Γάλλοι αύξησαν
την πίεση τους προς την αντίπαλη εστία, είχαν δοκάρι στο 77' με τον Καμπάιγ και στο 79' λυτρώθηκαν αφού ο Πογκμπά έκανε το 1-0.Το σκορ έκλεισε στις καθυστερήσεις ο Γκριέζμαν με τη βοήθεια του Γιόμπο και το 2-0 αποτέλεσε γεγονός.ΓΑΛΛΙΑ: Γιορίς, Ντεμπισί, Εβρά, Βαράν, Καμπαγιέ, Βαλμπουενά (90+3' Σισοκό), Ζιρού (62' Γκριεζμάν), Μπενζεμά, Ματουϊντί, Πογκμπά, ΚοσιελνίΝΙΓΗΡΙΑ: Ενιγιάμα, Γιόμπο, Αμπροουζ, Μούσα, Οντεμβίγκι, Εμενίκε, Μίκελ, Μόζες (89' Νουαφόρ), Οσανίουα, Ονάζι (59' λ.τρ. Γκάμπριελ), ΟμερούοΔείτε το βίντεο: