ΜΕ ΤΕΣΣΑΡΑ ΠΕΡΑΣΕ Ο ΠΑΟΚ

23:10 9/8/2012 - Πηγή: Matrix24
Ο ΠΑΟΚ νίκησε 4-1 τη Μπνέι στην Τούμπα και προκρίθηκε πανηγυρικά στα πλέι οφ του Europa League.

Το γρήγορο γκολ του παλιού παίκτη του ΟΦΗ Μαρίνκοβιτς ήταν αυτό που έδωσε ενδιαφέρον στη ρεβάνς της Τούμπας. Η Μπνέι Γιεχούντα αιφνιδίασε τον ΠΑΟΚ

που μπήκε με τη σιγουριά του 0-2 στο ματς και βρέθηκε να… φοβάται την ανατροπή.

Στο δεύτερο μέρος, όμως, τα δύο γρήγορα γκολ του Στέφανου Αθανασιάδη και η αποβολή για τους Ισραηλινούς διαφοροποίησαν υπέρ του Δικεφάλου τα πράγματα. Ο διεθνής επιθετικός σκόραρε στο 49ο και 52ο λεπτό, γύρισε το σκορ και «καθάρισε» την υπόθεση-πρόκριση.

Στο 79ο λεπτό ο Ρομπέρ και στις καθυστερήσεις ο νεαρός Πέλκας διαμόρφωσαν το τελικό 4-1 δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Τούμπας με τον ΠΑΟΚ να περιμένει πλέον στην κλήρωση της Παρασκευής τον αντίπαλό του στα πλέι οφ του Europa League.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ (Δώνης): Γλύκος, Ετό, Κατσικάς (37′ λ.τρ. Ιντζίδης), Κουμαλό, Λίνο, Φωτάκης (46′ Κάτσε), Λάζαρ, Ρομπέρ, Γεωργιάδης, Σαλπιγγίδης (72′ Πέλκας), Αθανασιάδης.

Μπνέι Γεχούντα (Καστάν): Εγενούγκμπα, Αζούζ, Γκαλ, Χαντάντ, Εντρί, Ιβασκεβίτσιους, Αμπού Ζαϊντ, Μαρίνκοβιτς, Μενάσε, Γκαλβάν (56′ Ναούμ), Ντλοβού.