Επιβίωσε στο θρίλερ ο Ολυμπιακός (Βίντεο)

Με τον τρόπο που κύλησε το παιχνίδι κατά το πρώτο ημίχρονο ουδείς θα μπορούσε να φανταστεί ότι θα εξελισσόταν σε ντέρμπι. Ο Σπανούλης και η παρέα του ήλεγξαν στην αρχή τον αγώνα, είχαν καλές επιλογές στην επίθεση και κρατούσαν την Μπάγερν σε απόσταση ασφαλείας (47-39 στο ημίχρονο).

Οταν μάλιστα η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 10 πόντους στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου οι πάντες πίστεψαν ότι το παιχνίδι είχε τελειώσει πρόωρα, όμως η Μπάγερν είχε διαφορετική άποψη.

Η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς, με εξαιρετική άμυνα, κατάφερε αρχικά να ισοφαρίσει (66-66) και στη συνέχεια να περάσει

και μπροστά με 71-76. Ο Ολυμπιακός αφυπνίστηκε και έτρεξε ένα σερί 12-0 για το 83-76 πριν επιχειρήσει να αυτοκτονήσει. Η Μπάγερν μείωσε στον πόντο (84-83) και στο τέλος είχε την ευκαιρία να ισοφορίσει αλλά ο Σλούκας αλλοίωσε το σουτ του Ντιλέινι.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 47-39, 66-66, 88-83

Ολυμπιακός: Λο, Ντάνστσον 19(7/9δ, 8ρ), Σπανούλης 10(2/9δ, 1/4τρ), Περπέρογλου 3(1), Σλούκας 12(1/5τρ, 4ασ), Σίμονς, Μπέγκιτς, Πρίντεζης 13(12ρ), Αγραβάνης 2, Μάντζαρης 12(4/5τρ, 6ασ), Λοτζέσκι 17(7/9δ)

Μπάγερν: Τρούτμαν 2, Σαφάρτζικ 7(2/4τρ), Στάιγκερ, Μπένζινγκ 9, Τζέντοβιτς 13(4ασ), Ντιλέινι 20(1), Ίντμπιχι 10(9ρ), Σάβοβιτς 7(1τρ, 9ρ), Τέιλορ 11(1), Μπράιαντ 4(5ρ)