Ουσία, θέαμα και τριάρα

Εκπληκτικοί οι «μικροί» του Παναθηναϊκού, νίκησαν με 3-0 τον Ολυμπιακό στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος Κ17...
Οι «πιτσιρικάδες» Κ17 του Παναθηναϊκού ήταν εντυπωσιακοί στην πρεμιέρα του Πρωταθλήματος και διέλυσαν με 3-0 τον Ολυμπιακό.

Το παιχνίδι έγινε στις εγκαταστάσεις της Παιανίας. Οι «πράσινοι» του Βαγγέλη Σάμιου έπαιξαν ποδόσφαιρο κατοχής και με ένα εντυπωσιακό δεύτερο ημίχρονο στο οποίο πέτυχαν και τα τρία γκολ έφτασαν σε μία χαλαρή και εύκολη νίκη.

Πολλά από τα παιδιά αυτά είναι το μέλλον του Παναθηναϊκού στην μεγάλη ομάδα και τέτοιες νίκες κόντρα στον «αιώνιο» αντίπαλο είναι πολύ σημαντικές, καθώς μπολιάζουν τους μελλοντικούς αστέρες με τη νοοτροπία του νικητή.

Το 1-0 έγραψε ο Νιούμαν με προβολή έπειτα από παράλληλη σέντρα του Γ. Αγγελόπουλου, στο 54’.

Δύο μόλις λεπτά αργότερα, ο Παναθηναϊκός διπλασίασε τα τέρματά του. Ο Β. Αγγελόπουλος έκανε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, ο Αρναούτογλου έδωσε πάσα με το κεφάλι στον Τζανουλίνο, ο οποίος έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Σερβιλάκης, ο οποίος αναστάτωσε με προσωπική ενέργεια τους αμυντικούς του ΟΣΦΠ, κέρδισε τις κόντρες και πλάσαρε εύστοχα τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Μέχρι το τέλος του αγώνα ο Παναθηναϊκός έχασε σημαντικές ευκαιρίες για να διευρύνει περισσότερο το σκορ.