30/3: Η 9η κούπα κόντρα στην Κυπελλούχο Ευρώπης

Ένα από τα πιο συγκλονιστικά πρωταθλήματα μπάσκετ διεξήχθη το 1969. Η κατάληξη είχε πράσινο χρώμα…
Σαν σήμερα στις 30 Μαρτίου 1969, ο Παναθηναϊκός κέρδιζε την ΑΕΚ με 85-80 σε αγώνα μπαράζ και σήκωνε την κούπα του Πρωταθλητή για 9η φορά στην ιστορία του. Η νίκη ανέβασε στα ουράνια και το γόητρο του Τριφυλλιού, καθώς η Ένωση ήταν Κυπελλούχος Ευρώπης.

Το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό. Την «τιτανομαχία» των δύο –τότε- γιγάντων της ελληνικής
καλαθοσφαίρισης παρακολούθησαν 5.000 θεατές στο Παναθηναϊκό Στάδιο, υπό δυσμενείς συνθήκες βροχής.

Επτά δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας η ΑΕΚ προηγείτο με 68-65, ο Παναθηναϊκός όμως κατάφερε με πρωταγωνιστή τον Παναγιωταράκο και ισοφάρισε σε 68-68 και έστειλε το ματς στην παράταση.

Ούτε εκεί όμως δεν κατάφερε κάποια από τις δύο ομάδες να κερδίσει και έληξε εκ νέου με ισόπαλο σκορ 64-64. Στην δεύτερη παράταση η ΑΕΚ λύγισε και ο Παναθηναϊκός με 85-80 σήκωσε την κούπα. Τη νίκη για τους «πράσινους» του Κώστα Μουρούζη εξασφάλισε με δίποντο ο Γιώργος Μοσχούς. Οι υπόλοιποι αστέρες που σήκωσαν την κούπα είναι οι Πολίτης, Κολοκυθάς, Παναγιωταράκος, Ιορδανίδης, Χαϊκάλης, Κυρίτσης, Πέππας.