Παλικαρίσια πρόκριση για την Εθνική Μπάσκετ που σήκωσε κεφάλι από το -15 του ημιχρόνου!

18:04 30/8/2023 - Πηγή: Emea.gr

Η Νέα Ζηλανδία προηγούνταν με 43-28 όμως η Εθνική με μια παλικαρίσια εμφάνιση κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι με το τελικό σκορ στο 74-83.

Ακόμα ένα Thrilla in Manila

Η εθνική μας δεν ξεκίνησε καλά και το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε την εθνική πίσω με 15-20 σε ένα ματς όπου οι Νεοζηλανδοί μπήκαν πολύ δυνατά και μάσαγαν σίδερα. Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν εξίσου κακό και έκλεισε με συνολικό σκορ 28-43.
Στο τρίτο δεκάλεπτο στην

θέση της χλιαρής εθνικής μπήκε η Εθνική Ανδρών Μπάσκετ, η οποία σταμάτησε να γκρινιάζει στους διαιτητές και γρήγορα με ένα σερί 10-0, το ματς έφτασε στους 5 πόντους. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 54-50 με την εθνική μας να χάνει πολλά σουτ και να μην καταφέρνει να προηγηθεί.
Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν σκέτη μαγεία με τον Λαρεντζάκη να ισοφαρίζει σε 54-54 και μετά με δικό του τρίποντο η Ελλάδα να φεύγει μπροστά. Οι Παπαπέτρου και Λαρεντζάκης συνέχισαν τις καλές φάσεις με τον Παπαπέτρου να βγαίνει MVP του αγώνα με 27 πόντους, με 4/8 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 7/10 βολές, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ στα 29’29” που βρέθηκε στο παρκέ. To ματς καθάρισε ο επίσης συγκεντρωμένος Παπαγιάννης με χουκ όταν έστειλε το ματς στους 7 πόντους.

Πλέον στον δρόμο της Εθνικής βρίσκεται η Λιθουανία την οποία αντιμετωπίζει την Παρασκευή.