Με ψηλά το κεφάλι είπαν αντίο οι Ίκαροι

00:52 23/4/2017 - Πηγή: ΕΡΤ

Το ωραίο ταξίδι της παιδικής ομάδας μπάσκετ των Ικάρων σταμάτησε στον αγώνα με τα Γρεβενά.

Οι «κίτρινοι» έχασαν στο ντέρμπι του ομίλου με 63-50 από τον Κεραυνό Αγίου Γεωργίου Γρεβενών και αποκλείστηκαν από την τελική φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος. Μάλιστα αυτό ήταν το 21ο φετινό παιχνίδι για την παιδική ομάδα των Ικάρων που γνώρισε την… πρώτη της ήττα. Μια ήττα όμως που δεν πρέπει να φέρει την απογοήτευση στους ανθρώπους του συλλόγου αλλά να τους πεισμώσει να συνεχίσουν την καλή δουλειά που κάνουν στα τμήματα υποδομής και γρήγορα θα έρθουν οι επιτυχίες. Όσο για τον αγώνα αυτός ήταν

συγκλονιστικός σε εξέλιξη με τους Ικάρους να προηγούνται στο 12ο λεπτό με 7-24. Οι παίκτες των Γρεβενών όμως με πρωταγωνιστές τους Τσούκα, Γκόλια και Παπαδημητρίου ισορρόπησαν το παιχνίδι και με ένα σερί 25-6 στην τελευταία περίοδο πήραν τη νίκη και την πρόκριση στην τελική φάση.

Κεραυνός Αγίου Γεωργίου Γρεβενών-Ικαροι Σερρών 63-50

Δεκάλεπτα: 8-20, 22-31, 38-44, 63-50

Κεραυνός Αγίου Γεωργίου Γρεβενών (Μπατσίλας): Δαδαλής, Παπαδημητρίου 14, Πόραβος, Γκόλιας 19(5), Τσούκας 22(1), Βάσδάρης 2, Ταμπακάκος 5.

Ικαροι Σερρών (Αθανασίου): Αποστολίδης 4, Τσιαπκώλης, Κούλικας, Σίμογλου 11, Κοφίλης 11(3), Τσέλιος 6, Τοπάλης 16(2), Γκουτίδης 2.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας τα Μουδανιά νίκησαν με 56-50 τον Ολυμπιακό Καρδίτσας