Διαιτησία και νεύρα έφεραν την 6η ήττα για τον ΠΑΟΚ

22:24 13/12/2017 - Πηγή: Aixmi

Ο ΠΑΟΚ έκανε την 6η ήττα του στο Basketball Champions League, αφού η Λούντβιγκσμπουργκ τον νίκησε με 63-83, εκμεταλλευόμενη τον εκνευρισμό των παικτών του Παπαθεοδώρου από τα σφυρίγματα των διαιτητών και το τραγικό δεύτερο ημίχρονο της ελληνικής ομάδας.

Η Λούντβιγκσμπουργκ υποχρέωσε στην 6η ήττα τον ΠΑΟΚ στο Basketball Champions League,

αφού εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο τα νεύρα των παικτών της ομάδας του Παπαθεοδώρου από τις διαιτητικές αποφάσεις και τον νίκησε με 83-63. Στο 7-1 ο «δικέφαλος του Βορρά» ανέβηκαν στο 7-1 οι Γερμανοί.

Για τους νικητές ο Γουίλκαπ μέτρησε 18, ενώ ο Κατσίβελης για τους ηττημένους είχε 16.

Ο αγώνας

Ο ΠΑΟΚ είχε 2/2 τρίποντα στο ξεκίνημα και με τους Τζόουνς και Μαργαρίτη έγραψε το 6-2. Η Λούντβιγκσμπουργκ δεν άφησε την ελληνική ομάδα να ξεφύγει και με τον Βαλεσκόφσκι πέρασε μπροστά στο 5′ (10-11). Η ομάδα του Παπαθεοδώρου πήρε ξανά το προβάδισμα, αφού ο Κόνιαρης έκλεψε και άφησε την μπάλα στο καλάθι για το 19-18 στο 8′. O Έλληνας γκαρντ ήταν αυτός που διαμόρφωσε το σκορ δεκαλέπτου (23-23) με δύο ελεύθερες βολές.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα 4-0 έγραψαν το 23-27 στο 11′. Oι γηπεδούχοι αντέδρασαν γρήγορα και ευτύχησαν να προηγηθούν με τον Κατσίβελη (31-30). Οι Γερμανοί προηγήθηκαν με τις δύο βολές του Κουκ, αλλά ο Κατσίβελης με τρίποντο έγραψε το 37-36. Το σύνολο του Παπαθεοδώρου πήγε στα αποδυτήρια στο +1, αφού ο Τίμαν έβαλε 1/2 βολές για το 48-47 μετά από αντιαθλητικό φάουλ (λανθασμένη απόφαση του διαιτητών που προκάλεσε αντιδράσεις στην κερκίδα) που χρεώθηκε ο Μαργαρίτης. Ο ΠΑΟΚ είχε 5/9 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο, ενώ μέτρησε 15/21 βολές.

Οι δύο ομάδες δεν σκόραραν στα πρώτα δύο λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, μέχρι ο Βαλεσκόφσκι να βρει στόχο (23′, 48-49). Ο Μαργαρίτης έβαλε τους πρώτους πόντους του ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο, αφού σκόραρε στο 25′ για το 50-50. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν με τον Έβανς και έγραψαν το 55-58 στο 28′, αναγκάζοντας τον Παπαθεοδώρου να καλέσει timeout.

Οι φιλοξενούμενοι έφυγαν για 8 πόντους (55-63) στο 33′ με τον Γουόλκαπ. Η γερμανική ομάδα κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό της στο υπόλοιπο της περιόδου και να φτάσει στην τελική επικράτηση με 83-63, ενώ λίγο έλειψε να πιαστούν στα χέρια ο Τζόουνς με τον Κουκ. Ο ΠΑΟΚ έβαλε μόλις 15 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο ΠΑΟΚ είχε πολλά παράπονα από την διαιτησία και το έδειχνε συνεχώς από τις αντιδράσεις των παικτών του κατά τη διάρκεια του ματς.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Λούντβιγκσμπουργκ έκανε λιγότερα λάθη από τον ΠΑΟΚ (19 έναντι 14), μάζεψε περισσότερα ριμπάουντ (43 έναντι 32), ενώ εκμεταλλεύτηκε τον εκνευρισμό των παικτών του «δικεφάλου του Βορρά» από τα σφυρίγματα των διαιτητών, αλλά και το τραγικό δεύτερο ημίχρονο (15-36) της ελληνικής ομάδας.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: O Γουόλκαπ είχε 18 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ μάζεψε 23 βαθμούς στην αξιολόγηση. Ήταν ο κορυφαιός του ματς.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Τίμαν μέτρησε 10 πόντους και 9 ριμπάουντ, βοηθώντας στο διπλό της ομάδας του.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Χρυσικόπουλος δεν κατάφερε να βοηθήσει, αφού έμεινε άποντος με 0/3 σουτ εντός πεδιάς

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Οι Γερμανοί μετέτρεψαν το 55-63 σε 55-72 στο 36′ και κλείδωσαν τη νίκη.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο ΠΑΟΚ τις 18/29 βολές, τα 19 λάθη και το κακό δεύτερο ημίχρονο επιθετικά (έβαλε μόνο 15 πόντους), ενώ η Λούντβιγκσμπουργκ τίποτα.

Τα Δεκάλεπτα: 23-23, 48-47, 55-59, 63-83

Πηγή:gazzetta.gr

The post Διαιτησία και νεύρα έφεραν την 6η ήττα για τον ΠΑΟΚ appeared first on Aixmi.gr - Ειδήσεις από την Ελλάδα και όλο τον κόσμο - Έκτακτη επικαιρότητα.