EuroCup (9η αγωνιστική): Χίμικ Γιούζνε-ΠΑΟΚ 70-58

Την ευκαιρία να εξασφαλίσει και μαθηματικά την πρόκριση στους «32» του EuroCup απώλεσε στην 9η αγωνιστική της κανονικής περιόδου ο ΠΑΟΚ, ο οποίος ηττήθηκε εκτός έδρας 70-58 από την Χίμικ Γιούζνε. Στον αντίποδα, οι Ουκρανοί, οι οποίοι κάλυψαν και τη διαφορά της ήττας του πρώτου μεταξύ τους αγώνα (77-69), με την 6η νίκη τους στον 6ο όμιλο πανηγύριζουν από σήμερα την πρόκριση τους στην επόμενη φάση.

Τα δεκάλεπτα: 15-11, 23-33, 48-44, 70-58

«Γεύση»... πικρή, που
θύμισε την αναμέτρηση την περασμένη εβδομάδα στην Αγκυρα, είχε στην έναρξή του το ματς για τον ΠΑΟΚ. Λάθη και βιαστικές επιθετικές επιλογές, δηλαδή, με συνέπεια η Χιμίκ να προηγηθεί στο 3’ με 10-0, έχοντας τους Γκάτενς, Τράβις να εκτελούν με απόλυτη ευστοχία. Ο Σούλης Μαρκόπουλος αναγκάστηκε να πάρει το πρώτο του τάιμ άουτ, για να συνεφέρει τους παίκτες του, γεγονός που έπιασε τόπο, καθώς με την επιστροφή στο παρκέ ο Τσαϊρέλης... άνοιξε λογαριασμό για τον ΠΑΟΚ (4’ 10-2). Ελάχιστα αργότερα οι γηπεδούχοι απέκτησαν, «αέρα» 11 πόντων (13-2), με τους Θεσσαλονικείς να «απαντούν» με σερί 7-0 που τους επέτρεψε να μειώσουν στο καλάθι (9’ 13-11).

Το πρώτο λεπτό της δεύτερης περιόδου βρήκε τους Ουκρανούς μπροστά με 7 πόντους (18-11), σημείο στο οποίο άρχισε να... αφυπνίζεται ο ΠΑΟΚ. Με ομαδικό πνεύμα, βελτιώνοντας την άμυνά του, ελέγχοντας τα ριμπάουντ και βασικό επιθετικό μοχλό τον Τσαϊρέλη, ο «Δικέφαλος» πήρε για πρώτη φορά τα ηνία στο σκορ στο 15’ (19-20, με τρίποντο του 25χρονου φόργουορντ), με τη συνέχεια να είναι ακόμη καλύτερη. Δευτερόλεπτα πριν ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο βρέθηκε στο +12 (21-33), «τρέχοντας» επιμέρους σερί 3-22.

Αποφασισμένη να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση επέστρεψε στο παρκέ για το δεύτερο ημίχρονο η Χιμίκ. «Θέλω» που μετουσίωσε σε πράξη με αντεπίθεση διαρκείας (σερί 15-2), που της έδωσε εκ νέου τα ηνία στο σκορ στο 25’ (37-33). Με διαδοχικούς πόντους του Τσαϊρέλη ο ΠΑΟΚ πήγε στο +1 (38-39), με την ουκρανική ομάδα να μη χάνει τη συγκέντρωσή της και από το 44-44 στο 29’ να πηγαίνει στο 31’ στο +7 (51-44). Μετά από λεπτά αφλογιστίας για αμφότερες τις ομάδες, «όπλισε» ο Κούπερ, οι επτά συνεχείς πόντοι του οποίου έφεραν το ματς στα ίσια (34’ 51-51). Με τον Ντιλέινι να εκτελεί ακατάπαυστα, η Χιμίκ ξέφυγε με 12 πόντους, 1.16’’ πριν το τέλος, με (68-56), επίπεδο στο οποίο κράτησε τη διαφορά με την ολοκλήρωση του αγώνα.

Διαιτητές: Μίλιγια Βοίνοβιτς (Σερβία), Τζεντιάν Τσίτσι (Αλβανία), Ίλια Πούτενκο (Ρωσία)

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΧΙΜΙΚ ΓΙΟΥΖΝΕ (Kάρλις Μουίζνιεκς): Ποπόβ 3 (1), Γκάτενς 15 (2), Κοβαλένκο 1, Σούλερ 15 (2) , Φρεϊμάνις , Τράβις 15 (1) , Σαβάντσκι 3, Ντιλέινι 16 (1) , Πουστοβίι 2 , Ρίαβτσουκ, Κόνιεβ

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Πέιν 6, Κούπερ 12 (1), Χαραλαμπίδης 2, Τσόχλας 2, Βουτσίτσεβιτς, Τσαϊρέλης 17 (1), Δέδας 7 (1), Μαργαρίτης 7 (1), Μπόγρης 2, Κασελάκης 3 (1)