Μπάγερν - Μάντσεστερ Σίτι 2-3, Πλζεν - ΤΣΣΚΑ 2-1

23:56 10/12/2013 - Πηγή: TNSite
Η Μάντσεστερ Σίτι βρέθηκε να χάνει 0-2 στο Μόναχο, έκανε ανατροπή και νίκησε με 3-2, αλλά δεν κατάφερε να "κλέψει" την κορυφή, καθώς χρειαζόταν ένα ακόμη γκολ. Με ανατροπή και η Βικτόρια Πλζεν πήρε την 3η θέση, αφήνοντας εκτός Ευρώπης την ΤΣΣΚΑ Μόσχας

Η Μάντσεστερ Σίτι βρέθηκε να χάνει 0-2 στο Μόναχο, έκανε ανατροπή και νίκησε με 3-2, αλλά δεν κατάφερε να "κλέψει" την κορυφή, καθώς χρειαζόταν ένα ακόμη γκολ.

Με ανατροπή και η Βικτόρια Πλζεν πήρε την 3η θέση, αφήνοντας εκτός Ευρώπης την ΤΣΣΚΑ Μόσχας

Μπάγερν - Μάντσεστερ Σίτι 2-3

Σκόρερς: 5' Τόμας Μίλερ, 12' Γκέτσε / 28' Νταβίντ Σίλβα, 59' πέν. Κολάροβ, 62' Μίλνερ

Γήπεδο: "Fußball Arena München", Μόναχο

Διαιτητής: Νταβίντ Φερνάντεθ Μπορμπαλάν (Ισπανία)

Μόλις στο 5ο λεπτό η Μπάγερν άνοιξε το σκορ με τον Τόμας Μίλερ να νικάει στον Χαρτ στο τετ-α-τετ, στο οποίο βγήκε από μακρινή μπαλιά του Ντάντε, ήταν όμως σε θέση οφ-σάιντ ο Γερμανός.

Το δεύτερο γκολ των Βαυαρών ήρθε στο 12', με τον Μάριο Γκέτσε να κάνει το 2-0 από κοντά, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, αδράνεια της αγγλικής άμυνας και πάσα του Μάντζουκιτς στον πρώην άσο της Ντόρτμουντ, όμως και σε αυτήν την περίπτωση ίσως να υπάρχει οφ-σάιντ!

Η Μάντσεστερ Σίτι κατάφερε να μειώσει στο 28' με τον Νταβίντ Σίλβα να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα από κοντά, έπειτα από σέντρα του Χεσούς Νάβας και κεφαλιά-πάσα του Τζέκο.

Ο Αλεκσάνταρ Κολάροβ ισοφάρισε σε 2-2 στο 59' με εκτέλεση πέναλτι και μόλις τρία λεπτά αργότερα ο Μίλνερ με εξαιρετικό διαγώνιο σουτ ολοκλήρωσε την ανατροπή, κάνοντας το 2-3 από ασίστ του Χεσούς Νάβας.

ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Λαμ, Τζερόμ Μπόατενγκ, Ντάντε, Αλάμπα, Τιάγκο Αλκάνταρα, Κρόος, Γκέτσε, Τόμας Μίλερ, Ριμπερί, Μάντζουκιτς.

ΣΙΤΙ: Χαρτ, Μάικα Ρίτσαρντς, Ντεμιτσέλις, Λέσκοτ, Κολάροβ, Χάβι Γκαρθία, Φερναντίνιο, Νταβίντ Σίλβα, Χεσούς Νάβας, Μίλνερ, Τζέκο.

Βικτόρια Πλζεν - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 2-1

Σκόρερς: 76' Κόλαρ, 90' Βάγκνερ / 65' Μούσα

Γήπεδο: "Ντούσαν Αρένα", Πλζεν

Διαιτητής: Ντάμιρ Σκόμινα (Σλοβενία)

ΠΛΖΕΝ: Κοζάτσικ, Ραϊτόραλ, Τσιζόβσκι, Προχάζκα, Λιμπέρσκι, Χοράβα, Χόρβατ, Κόλαρ, Πετρζέλα, Ντούρις, Τετσλ.

ΤΣΣΚΑ: Ακινφέεβ, Καραβάεβ, Αλεξέι Μπερεζούτσκι, Ιγκνασέβιτς, Σενίκοβ, Ράσμους Ελμ, Βέρνμπλουμ, Τζαγκόεβ, Μιλάνοφ, Τόσιτς, Μούσα.