Το πήρε η Ατλέτικο στην Ισπανία

Το πήρε η εκπληκτική Ατλέτικο Μαδρίτης στην Ισπανία και μάλιστα μέσα στο Καμπ Νου της Βαρκελώνης απέναντι στην Μπαρτσελόνα.

Η Ατλέτικο αναδείχθηκε Πρωταθλήτρια Ισπανίας για 10η φορά στην ιστορία της και πρώτη μετά από 18 χρόνια (1995/1996), μετά το ισόπαλο 1-1 με τη Μπαρτσελόνα, στο φινάλε της Πριμέρα Ντιβιζιόν (38η αγωνιστική).

Οι «ροχιμπλάνκος», είχαν την ατυχία στα πρώτα 22 λεπτά να χάσουν με τραυματισμούς τους Ντιέγκο Κόστα και Αρντάν Τουράν και στο 34΄ βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το φοβερό γκολ του Αλέξις.

Στην επανάληψη κατάφεραν όμως (στο 49΄) να ισοφαρίσουν με το Γκοντίν και με το βαθμό που απέσπασαν πανηγύρισαν τον τίτλο στην Ισπανία ( σ.σ. οι Καταλανοί ήθελαν μόνο νίκη), ενώ σε 7 ημέρες θα επιδιώξουν να κατακτήσουν και το Champions League, στο μεγάλο τελικό της Λισαβόνας με αντίπαλο τη συμπολίτισσά τους, Ρεάλ Μαδρίτης (24/05).