Στην κορυφή της Ευρώπης η Ρεάλ

Στον ποδοσφαιρικό θρόνο της Ευρώπης επανήλθε η «Βασίλισσα» Ρεάλ Μαδρίτης, πανηγυρίζοντας τον 10ο τίτλο της στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση (Πρωταθλητριών/Champions League) μετά τη νίκη της με 4-1 στην παράταση επί της συμπολίτισσάς της Ατλέτικο.

Ο Σέρχιο Ράμος σκόραρε στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων του κανονικού αγώνα και λύτρωσε τους «μερένχες», που είχαν βρεθεί να χάνουν από γκολ του Γκοντίν στο 36'. Ο Γκάρεθ Μπέιλ πέτυχε το 2-1 στο 110', για να ακολουθήσουν τα γκολ

του Μαρσέλο στο 118' και του Κριστιάνο Ρονάλντο στο 120' με πέναλτι που διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

ΡΕΑΛ: Κασίγιας, Καρβαχάλ, Σέρχιο Ράμος, Βαράν, Φάμπιο Κοεντράο (59' Μαρσέλο), Κεντίρα (59' Ίσκο), Μόντριτς, Ντι Μαρία, Κριστιάνο Ρονάλντο, Μπέιλ, Μπενζεμά (79' Μοράτα).

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Κουρτουά, Χουανφράν, Μιράντα, Γκοντίν, Φιλίπε Λουίς (83' Αλντερβάιρελντ), Τιάγκο Μέντες, Γκάμπι, Κόκε, Ραούλ Γκαρθία (66' Σόσα), Βίγια, Ντιέγκο Κόστα (9' Αντριάν Λόπεθ).

2 Κύπελλα: Πόρτο, Μπενφίκα, Γιουβέντους, Νότιγχαμ

1 Κύπελλο: Αστον Βίλα, Ντόρτμουντ, Σέλτικ, Ερυθρός Αστέρας, Φέγενορντ, Αμβούργο, Μαρσέιγ, Αϊντχόβεν, Τσέλσι, Στεάουα Βουκουρεστίου