Κυπελλούχος Αγγλίας η Άρσεναλ

Με νίκη, επί της Χαλ, με 3-2 στην παράταση η Άρσεναλ κατέκτησε το Κύπελλο Αγγλίας παρά το γεγονός ότι βρέθηκε να χάνει με 0-2 στο 8ο λεπτό. Η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ έφτασε έτσι τις 11 κατακτήσεις Κυπέλλων και βρίσκεται μαζί με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στην κορυφή της σχετικής λίστας.

Το σκορ άνοιξε ο Τζέιμς Τσέστερ στο 4' και στο 8' έκανε το 2-0 για την Χαλ ένας άλλος κεντρικός αμυντικός της, ο Κέρτις Ντέιβις.

Οι «κανονιέρηδες» αντέδρασαν γρήγορα, με τον Σάντι Καθόρλα να μειώνει στο 17' με τρομερή εκτέλεση φάουλ, ενώ ισοφάρισαν με τον Λοράν Κοσιελνί στο 71' και

έστειλαν το ματς στην παράταση, όπου στο 109' σκόραρε ο Άαρον Ράμσεϊ, ολοκληρώνοντας την ανατροπή και χαρίζοντας το τρόπαιο στην Άρσεναλ.

Σκόρερς: 17' Καθόρλα, 71' Κοσιελνί, 109' Ράμσεϊ / 4' Τσέστερ, 8' Κέρτις Ντέιβις

ΑΡΣΕΝΑΛ: Φαμπιάνσκι, Σανιά, Μέρτεζακερ, Κοσιελνί, Γκιμπς, Αρτέτα, Ράμσεϊ, Μεσούτ Εζίλ, Καθόρλα, Ποντόλσκι, Ζιρού.

ΧΑΛ (5-4-1): ΜακΓκρέγκορ, Ελ Μοχαμαντί, Τσέστερ, Κέρτις Ντέιβις, Μπρους, Ροζένιορ, Χάντλστοουν, Λίβερμορ, Κουίν, Μάιλερ, Φράιατ.