Φενέρ – Ολυμπιακός: Το πάλεψαν με νύχια και δόντια οι ερυθρόλευκοι

Γράφει ο Κωνσταντίνος ΚαραμάνογλουΤελειόφοιτος Sport Management

Χθες το βράδυ (2/11) η Φενέρ υποδέχτηκε τον Ολυμπιακό για την 6η αγωνιστική EuroLeague σε ένα παιχνίδι με δραματική κατάληξη. Η ομάδα του Μπαρτζώρκα στην τελευταία επίθεση ήταν πίσω στο σκορ με 79-77 και πήγαινε για την ισοφάριση και την ανατροπή, ωστόσο, η επίθεση δεν βγήκε, με αποτέλεσμα το ματς να λήξει υπέρ της Φενέρ.

Με

τη χθεσινή ήττα, ο Ολυμπιακός βρίσκεται στην 8η θέση και έχει κάνει 3 νίκες 3 ήττες, ενώ η Φενέρ έφτασε στην 3η θέση κάτω από τη Βαλένθια (2η) και τη Ρεάλ Μαδρίτης (1η).

Another INTENSE ending between @FBBasketbol and @Olympiacos_BC

Here is the last play of the game from a different angle pic.twitter.com/FOoQf6HzLL

Turkish Airlines EuroLeague (@EuroLeague) November 2, 2023

Ο αγώνας

Στην πρώτη αλλά και στη δεύτερη περίοδο,  ο Ολυμπιακός είχε κακή άμυνα και έπεσε πολύ πίσω στον πίνακα με 29-14 στην 1η και με 46-33 στη 2η . Στη 2η περίοδο συγκεκριμένα, οι ερυθρόλευκοι βρίσκονταν πίσω με σκορ 31-16 διότι η άμυνα της Φενέρ εμπόδιζε τον Ολυμπιακό να βρει σουτ αλλά και καλάθι. Επίσης δεν έβρισκαν καλά πατήματα και έκαναν απανωτά λάθη, με αποτέλεσμα να δίνουν στον αντίπαλο περιθώρια για να φύγει μπροστά.

Μετά το “break” του αγώνα, ο Ολυμπιακός στην 3η και στην 4η περίοδο μπήκε με αποφασιστικότητα να πάρει το παιχνίδι. Στην 3η περίοδο που ξεκίνησε  με 2-10 υπέρ του Ολυμπιακού, οι ερυθρόλευκοι μείωσαν στο 48-43 και στο τέλος της περιόδου έφτασαν στο -3 με σκορ 51-48. Στην αρχή της τελευταίας περιόδου, οι Τούρκοι είχαν φτάσει ήδη στα 3/5 φάουλ. Ο αγώνας πήγαινε πόντο – πόντο με την ομάδα του Μπαρτζώκα να ισοφαρίζει στο 71-71 στα 3 λεπτά και 28 δεύτερα πριν το τέλος του αγώνα. Όμως λίγο πριν τελειώσει το ματς, ο Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος του Ολυμπιακού αστόχησε σε ένα σουτ που έκανε όταν το σκορ ήταν 79-77, με την ομάδα να χάνει και να μην πηγαίνει στην παράταση. Πριν όμως ο Γκος κάνει το σουτ, ο Μαντάρ της Φενέρ είχε μια επαφή (φάουλ) με τον Γκος που ο διαιτητής δεν την έδωσε ποτέ.

Μιλάμε για εξόφθαλμη φάση #OlympiacosBC pic.twitter.com/2bRt1y33sw

— (@vermilion1122) November 2, 2023

MVP

Ο Γιώργος Παπαγιάννης χρίστηκε MVP του χθεσινού αγώνα όντας πλέον ένας μοντέρνος σέντερ. Ήταν αυτός που έκρινε τον αγώνα της Φενέρμπαχτσε με τον Ολυμπιακό, καθώς σκόραρε 15 πόντους σε 24:21. Είχε 3/3 δίποντα, 1 ασίστ και 2 ριμπάουντ, τελείωσε τις άλεϊ-ουπ φάσεις, είχε και 3/5 τρίποντα, τελείωσε τις πικ-εν-ποπ καταστάσεις. Ο Ολυμπιακός από την πλευρά, με τον Πίτερς είχε 19 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ, αλλά και ο Κάνααν είχε 15 πόντους, 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Οι άλλοι χθεσινοί αγώνες:

Ερυθρός Αστέρας – Μπάγερν (74-68)

Ζάλγκιρις – Βιλερμπάν (88-91)

Μιλάνο – Μονακό (66-72)

Βαλένθια – Αλάμπα Βερολίνου (79-71)

Final Fenerbahce – #OlympiacosBC 79-77 (40′) #WeAreOlympiacos #TogetherWeFight #EveryGameMatters #FBBOLY pic.twitter.com/641i0Tnlmx