Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής του Europa League

Στο 1-1 έμεινε η Λίβερπουλ με την Ρουμπίν στο Άνφιλντ. Ματσάρα στη Πορτογαλία αναμεσα σε Μπράγκα και Μαρσέιγ. Φοβερή η Λεχ Πόζναν, νίκησε στην Ιταλία την Φιορεντίνα. Σκόραρε ο Θάνος Πέτσος στην νίκη της Ραπίντ.

Με ισοπαλία ξεκίνησε και στο Europa League ο Γιούργκεν Κλοπ στην Λίβερπουλ. Οι «Κόκκινοι» έμειναν στο 1-1 με τη Ρουμπίν Καζάν, αν και έπαιζαν με παίχτη παραπάνω για περισσότερο από ένα ημίχρονο, μένοντας χωρίς νίκη μετά από τρεις αγωνιστικές.

Ματσάρα στην Πορτογαλία,

όπου η Μαρσέιγ ισοφάρισε την Μπράγκα σε 2-2 τρία λεπτά πριν από το τέλος, αλλά τελικά ηττήθηκε με 3-2. Πρώτη νίκη για την Φενερμπαχτσέ, που νίκησε 1-0 τον Άγιαξ με γκολ του Φερναντάο στο 90′.

Εύκολο βράδυ για την Βιγιαρεάλ, η οποία νίκησε άνετα τη Διναμό Μινσκ με 4-0. Επίσης για τον 5ο όμιλο η Ραπίντ Βιέννης επικράτησε δύσκολα 3-2 της Βκτόρια Πλζεν, με τον Θάνο Πέτσο να αγωνίζεται σε όλο το παιχνίδι και να σκοράρει το 3οτέρμα της ομάδα του.

Η έκπληξη της βραδιάς σημειώθηκε στον 9ο όμιλο. Η Λεχ Πόζναν πήρε μεγάλη νίκη με 2-1 κόντρα στην Φιορεντίνα στο «Αρτέμιο Φράνκι» και έβαλε φωτιά στον όμιλο. Στην τελευταία θέση βρίσκονται οι «Βιόλα».

Στα παιχνίδια των αντιπάλων των ελληνικών ομάδων η Ντόρτμουντ πήρε εύκολη νίκη με 3-1 στο Μπακού κόντρα στην Γκαμπάλα, ενώ η Σάλκε έσωσε τον βαθμό στο τέλος και αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τη Σπάρτα Πράγας.