Συγκίνηση για το χρυσό στους Παραολυμπιακούς

15:22 5/9/2012 - Πηγή: KoolNews

Στον τελικό των ζευγαριών BC3 στα μπότσια που πραγματοποιήθηκε σε αίθουσα του ExCeL, η ελληνική ομάδα αποτελούμενη από τους Γρηγόρη Πολυχρονίδη, Νίκο Πανανό και Ελένη Κορδαλή (αγωνίστηκε μόνο στο 4ο σετ αντί του Πανανού), επικράτησε 4-1 της Πορτογαλίας και πανηγύρισε την κατάκτηση της πρώτης θέσης σε ένα αγώνα που τα τελευταία χρόνια προσφέρει μεγάλες χαρές στον ελληνικό αθλητισμό.

Επιτυχία χθες και για τον Παύλο Μάμαλο που «ζευγάρωσε» τα παραολυμπιακά μετάλλια του. Ο 41χρονος αθλητής της άρσης βαρών σε πάγκο κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 90 κιλά.

Σήκωσε 232 κιλά στην πρώτη του προσπάθεια και ανέβηκε στο βάθρο των Παραολυμπιακών Αγώνων για δεύτερη φορά. Στο Πεκίνο το 2008 ήταν δεύτερος στα 90 κιλά.