Η Εθνική ομάδα των ανδρών του πόλο κέρδισε τους Κροάτες στον μικρό τελικό με 11-10 και κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο...

Τον δρόμο που χάραξαν οι γυναίκες [Διαβάστε περισσότερα ΕΔΩ] ακολούθησαν και οι άνδρες μετά τον αποκλεισμό από τους Σέρβους στον ημιτελικό. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα είχε την ευκαιρία να διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο και να ανέβει στο τελευταίο σκαλί του βάθρου. Στην πρώτη περίοδο οι Κροάτες έφτασαν πρώτοι στο σκορ, όμως οι Έλληνες κατάφεραν να το ανατρέψουν και να δημιουργήσουν διαφορά δύο τερμάτων με

5-3. Στο δεύτερο οκτάλεπτο, αμφότερες οι ομάδες σκόραραν από μια φορά με την Ελλάδα να συντηρεί το προβάδισμα με 6-4. Στην τρίτη περίοδο η Εθνική ομάδα της Κροατίας πίεσε και ισοφάρισε με επιμέρους σκορ 5-3 και συνολικά 9-9 και όλα παίκτηκαν στην τελευταία περίοδο με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα να σκοράρει δύο φορές, έναντι ενός τέρματος των Κροατών, με το τελικό 11-10 να χαρίζει στην Ελλάδα το χάλκινο μετάλλιο.

Τα οκτάλεπτα: 3-5, 1-1, 5-3, 1-2

Κροατία (Κρέκοβιτς): Κρέκοβιτς 3, Μπούτιτς 2, Πέικοβιτς 1, Ντάσιτς 1, Σάφτιτς 1, Μέρτσεπ 1, Πάπαριτς 1

Ελλάδα (Κραβαρίτης): Παπαναστασίου 3, Γιαννόπουλος 2, Παπασηφάκης 2, Αλεξίου 1, Γαρδίκας 1, Σκουμπάκης 1, Δελαγραμμάτικας 1

The post «Χάλκινοι» και οι άνδρες του πόλο στο Μπακού – Νίκησαν με 11-10 στον μικρό τελικό τους Κροάτες appeared first on KoolNews.