Συνεχίζουν ακάθεκτοι οι Νέοι

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους πέτυχαν οι Νέοι στο Ευρωμπάσκετ της Ρόδου, αυτή τη φορά επικρατώντας 79-66 της Ιταλίας. Για την πρώτη θέση του ομίλου η Εθνική μας θα αντιμετωπίσει το απόγευμα του Σαββάτου την Γαλλία. Πρώτοι σκόρερ για την Εθνική Νέων οι Γιώργος Μπόγρης (20 π.) και Κώστας Παπανικολάου (17 π.). Στα πρώτα λεπτά του αγώνα η Εθνική Νέων έδειχνε ότι ελέγχει το ρυθμό του αγώνα και με τις κατάλληλες επιθετικές επιλογές θα μπορούσε να φθάσει σε μια εύκολη νίκη. Με πρώτο μέλημα όλων των παιδιών του Κώστα Μίσσα να βρουν τον Γιώργο Μπόγρη η Εθνική απέκτησε προβάδισμα 12 πόντων (22-34) στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου με 12 πόντους του σέντερ του Ηλυσιακού. Επειτα, η Ιταλία κατάφερε και βρήκε τις λύσεις και μέχρι το ημίχρονο (39-43) μείωσε τη διαφορά αρκετά. Η Εθνικ