Πρωταθλητής Ευρώπης ο Μιχαήλ

Πρωταθλητής Ευρώπης αναδείχθηκε ο Αριστείδης Μιχαήλ στα Laser Radial ανδρών με 24 βαθμούς ποινής στο χρυσό στολίσκο, ενώ στον ασημένιο ο Δημήτρης Αναστασάκος κατετάγη 19ος. Στις γυναίκες η Βιργινία Κραβαριώτη κατετάγη 23η στη γενική κατάταξη, ενώ στα 49er οι Στέλιος Νούτσος και Δημήτρης Μπενάκης βρίσκονται στην 67η θέση. Ο Αριστείδης Μιχαήλ στέφθηκε πρωταθλητής Ευρώπης στα Laser Radial ανδρών. Ο Έλληνας ιστιοπλόος κατέκτησε την πρώτη θέση στον χρυσό στολίσκο της διοργάνωσης, η οποία διεξήχθη στο Σαρλότενλουντ της Δανίας, με 24 βαθμούς ποινής, αφήνοντας στις δύο επόμενες θέσεις τον Πολωνό Ζέμκε Βόιτσιεχ (29 βαθμοί ποινής) και τον Ολλανδό Μπεν Κόπελααρ (33 βαθμοί ποινής). Στον ασημένιο στολίσκο ο Δημήτρης Αναστασάκος πήρε τη 19η θέση και την 54η στην τελική κατάταξη