ΜΙΑ ΑΝΑΣΑ ΑΠΟ ΤΟ 20ο

Αγκαλιά με τον 5ο συνεχόμενο τίτλο στο πρωτάθλημα και 20ό στην ιστορία της βρίσκεται η Ανόρθωσις Αμμοχώστου μετά τη νίκη της απέναντι στη Νέα Σαλαμίνα με 3-0 σετ. Η ομάδα του Πέτρου Κοντού χρειάζεται πλέον τη νίκη με 3-0 σετ απέναντι στην Ομόνοια (η οποία αγωνίζεται με την εφηβική της ομάδα στα πλέι οφφς) στην τελευταία αγωνιστική για να στεφθεί και μαθηματικά πρωταθλήτρια, ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα του αγώνα
Pokka AE Καραβά-Νέα Σαλαμίνα. Αναλυτικά:
Ανόρθωσις - Νέα Σαλαμίνα  3-0 (25-15, 25-12, 25-18)
Στα αρχικά στάδια του πρώτου σετ η Σαλαμίνα προηγήθηκε με 2-4 αλλά απ’ εκεί και πέρα η Ανόρθωση επικράτησε κατά κράτος της συμπολίτισσάς της και αφού πήρε προβάδισμα με 8-5 και 16-7, πήρε το σετ με 25-15 κάνοντας το 1-0.
Στο 2ο σετ, η Ανόρθωση μπήκε από την αρχή δυνατά και με κορυφαίο τον Μάρτιν (αλλά χωρίς να υστερήσει κανένας παίκτης της «Κυρίας») έφτασε με άσσο του Καναδού ακραίου στο 8-3 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Η διαφορά διευρύνθηκε στη συνέχεια και με πόντο του Μιχαήλ ο δείχτης του σκορ έφτασε στο 16-9. Με άσσο του Οικονομίδη στη συνέχεια έγινε το 20-9 και με ένα πλασέ του Μάρτιν το 23-12 προτού τελειώσει το 2ο σετ με 25-12 για την Ανόρθωση.
Στο 3ο σετ η Νέα Σαλαμίνα εμφανίστηκε βελτιωμένη στα αρχικά στάδια του σετ με την Ανόρθωση να προηγείται με 8-6 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ.Με πόντο του Ζουράβλιεφ έγινε το 8-7 και με λάθος των γηπεδούχων το 8-8. Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 8-9 και 9-10, αλλά η Ανόρθωση πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ με 12-11 και ο Αργεντίνος διαγώνιος Τσάβες έδωσε προβάδισμα δύο πόντων στην ομάδα του κάνοντας το 13-11. Τη σκυτάλη πήρε στη συνέχεια ο Μάρτιν ο οποίος με άσσο έκανε το 16-12 δίνοντας μεγάλο προβάδισμα στους γηπεδούχους. Ο Γιάννης Κοντός με ωραίο πλασέ έδωσε προβάδισμα πέντε πόντων στην ομάδα του κάνοντας το 20-15 και ο Μάρτιν με δύο πόντους έκανε αρχικά το 23-16 και στη συνέχεια το 24-17. Ο Άνθιμος Οικονομίδης έβαλε το κερασάκι στην τούρτα, αφού με ωραίο πλασέ έκανε το 25-18 και το 3-0 για την Ανόρθωση, μέσα σε έντονους πανηγυρισμούς από χίλιους και πλέον οπαδούς της «Κυρίας», οι οποίοι δημιούργησαν μια ωραία ατμόσφαιρα στο γήπεδο και έσπρωξαν τους παίκτες της ομάδας τους προς τη μεγάλη νίκη.