Με 4-0 επιβλήθηκε της Ουγγαρίας η Ολλανδία, γκολ ο Πάντελιτς για την Σερβία

Σε υγιεινό περίπατο μετέτρεψε την εκτός έδρας αναμέτρηση με την Ουγγαρία η Ολλανδία, με το συγκρότημα του Μπερτ Φαν Μάρβαϊκ να πετυχαίνει μεγάλη νίκη, επικρατώντας με 4-0 για τα προκριματικά του Euro 2012. Ο Μάρκο Πάντελιτς του Ολυμπιακού σκόραρε στην νίκη της Σερβίας επί της Βόρειας Ιρλανδίας με 2-1, ενώ το Βέλγιο
πανηγύρισε εκτός έδρας νίκη, 2-0 την Αυστρία. 1ος όμιλος
Αυστρία - Βέλγιο: 0-2 (6`, 50` Βίτσελ)
Νικηφόρο ήταν το πέρασμα του Βελγίου από την Αυστρία, επικρατώντας με 2-0, και την έπιασε στην 2η θέση του ομίλου με 7 βαθμούς.Πρωταγωνιστής του αγώνα ο Βίτσελ που με δύο προσωπικά τέρματα στο 6ο και στο 50ο λεπτό χάρισε στην ομάδα του Λίκενς το πολύτιμο διπλό, το δεύτερο στην προκριματική φάση της διοργάνωσης.Ο Κέβιν Μιραλάς του Ολυμπιακού αγωνίστηκε στα τελευταία λεπτά για το Βέλγιο, παίρνοντας την θέση του Ογκουντζίμι στο 80`.3ος όμιλος
Σερβία - Βόρεια Ιρλανδία: 2-1 (65` Πάντελιτς, 74` Τόσιτς - 40` Μακ Αούλεϊ)
Με τον Μάρκο Πάντελιτς να αγωνίζεται σε όλη την διάρκεια και να πετυχαίνει το πρώτο γκολ, η Σερβία επικράτησε με 2-1 της Βόρειας Ιρλανδίας και έφτασε τους 7 βαθμούς στον 3ο όμιλο.Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που παρουσιάστηκαν καλύτεροι στο πρώτο μέρος και άνοιξαν το σκορ με τον Μακ Αούλεϊ στο 40ο λεπτό.Στην επανάληψη, όμως, η Σερβία πέρασε στην αντεπίθεση και πέτυχε την ανατροπή. Στο 65ο λεπτό ο Γιοβάνοβιτς δημιούργησε και ο Πάντελιτς εκτέλεσε γράφοντας το 1-0. Εννιά λεπτά αργότερα ο Τόσιτς διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων, γράφοντας το τελικό 2-1.5ος όμιλος
Ουγγαρία - Ολλανδία: 0-4 (8` Φαν ντερ Φάαρτ, 45` Αφελάι, 54` Κάουτ, 62` Φαν Πέρσι)
Στην κορυφή του 5ου ομίλου διατηρήθηκε η Ολλανδία που επιβλήθηκε με 40 της Ουγγαρίας, πανηγυρίζοντας το 5Χ5 στον όμιλο, ενώ παράλληλα αύξησε την μεταξύ τους διαφορά στους 6 βαθμούς και έκανε ένα σημαντικό βήμα για την κατάκτηση της 1ης θέσης και την πρόκριση στην τελική φάση.Οι οράνιε άνοιξαν από νωρίς το σκορ, με τον Φαν ντερ Φάαρτ να κάνει το 1-0 στο 8ο λεπτό ύστερα από ωραία ενέργεια του Σνάιντερ. Ο Αφελάι έχασε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά της Ολλανδίας στο 31`, αλλά στην εκπνοή του πρώτου μέρους στάθηκε πιο τυχερός και πλάσαρε το Κιράλι, γράφοντας το 2-0.Η Ουγγαρία δεν έδειξε σημάδια βελτίωσης ούτε μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους, που συνέχισαν να πιέζουν. Στο 54` ο Κάουτ ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3-0 και στο 62` ο Φαν Πέρσι διαμόρφωσε το 4-0, ολοκληρώνοντας τον θρίαμβο της ομάδας του.