Μείωσε με Μπενζεμά η Ρεάλ

01:45 7/3/2011 - Πηγή: Gazzetta
Με πρωταγωνιστή τον Καρίμ Μπενζεμά, που έβαλε δύο γκολ, η Ρεάλ Μαδρίτης επανέφερε τη διαφορά από την Μπαρτσελόνα στους 7 βαθμούς με το 3-1 επί της Σανταντέρ στο «Ελ Σαρδινέρο».Πολύ δυνατά μπήκε στο ματς η Ρεάλ, που δεν είχε είχε στη σύνθεσή της τον Κριστιάνο Ρονάλντο, είχε όμως και τον Μπενζεμά και τον Αντεμπαγιόρ. Για πρώτη φορά φέτος χωρίς τον Πορτογάλο, οι Μαδριλένοι έδειξαν ότι μπορούν να παίξουν παιχνίδι κυριαρχίας και μόνο στο πρώτο μέρος μπορούσαν να έχουν βάλει
3-4 γκολ.

Στο 12' ο Τσάμπι Αλόνσο είχε δοκάρι, όπως και ο Μπενζεμά στο 22', ενώ το σκορ άνοιξε ένα λεπτό αργότερα. Ο Οζίλ μετά από εξαιρετικό συνδυασμό των Μερένχες μπήκε ωραία μέσα στην περιοχή και την κατάλληλη στιγμή γύρισε τη μπάλα στον Αντεμπαγιόρ, ο οποίος δεν έκανε λάθος στην κενή εστία (0-1). Ξανά από πάσα του Οζίλ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μπενζεμά έκανε το 0-2, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.